Анкета: Повеќе од една третина од Американците се обиделе да го спречат вирусот со средства за чистење

Повеќе од третина од Американците користеле средства за чистење и средства за дезинфекција на и во нивните тела во обид да ја спречат инфекцијата со коронавирусот, покажала анкета спроведена непосредно откако претседателот Доналд Трамп јавно праша дали овие средства можат да помогнат во борбата со Ковид-19.

Центарот за контрола на болести и превенција ЦДЦ според резултатите од анкетата спроведена на 4 мај 2020 година на 502 лица, истакнал дека некои од најчесто пријавените високоризични постапки се вдишување или пиење на средства за чистење во домаќинството или средства за дезинфекција.

Кон крајот на април, Трамп на еден од своите јавни настапи ги запраша научниците дали користењето на средства за дезинфекција на лицата заразени со Ковид-19, може да помогне во лекувањето на болеста. Производителите на средства за чистење на домаќинствата тогаш беа принудени да ги предупредуваат луѓето да не пијат или да ги инјектираат своите производи, вели Ројтерс.

Прочитајте и...  Детали од дневникот на Мајкл Џексон: Стравувал дека ќе го убијат, посакувал бесмртност и 20 милиони долари неделно

Околу 39% од испитаниците рекле дека тие свесно примениле барем една практика со висок ризик, која не е препорачана од ЦДЦ, за да ја спречат инфекција со коронавирус, вклучително и употреба на белило за чистење храна или спреј за дезинфекција. Четири проценти од испитаниците барале разредени раствори за белило, сапун или средства за дезинфекција.

Една четвртина од испитаниците се изјасниле дека минатиот месец имале најмалку еден негативен здравствен ефект, за кој веруваат дека е резултат на користење на овие производи.

 

Прочитај повеќе

Гласаат инфицираните со коронавирусот и лицата во самоизолација во Охрид и Струга

Слободен печат

На денот на изборите ќе можат да се подигнат личните карти од управните служби

Слободен печат

Студија: Имунитетот на коронавирусот би можел да исчезне за неколку месеци

Слободен печат

„Вашингтон пост”: Трамп излажал повеќе до 20.000 пати од 2017 година

Слободен печат

Секизќок: Се преземат мерки да се запрат дејствијата на структурите на ФЕТО кои дејствуваат во Северна Македонија

Слободен печат

Падна цената на нафтата поради зголемениот број заразени од коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Брнабиќ: Задолжително носење маски во затворен простор во цела Србија

Слободен печат

Турски сеизмолог предупредува: Можен катастрофален земјотрес во Истанбул

Слободен печат

Мајката на Пино: Ангела ќе излезе од затвор, ќе оформи семејство, Пино ништо од тоа нема да види, никогаш

Слободен печат

Околу 500 отсто раст на злоупотребите со кредитни картички во Русија

Слободен печат

Гугл ќе инвестира 10 милијарди долари во Индија

Слободен печат

Раст на европскиот авиосообраќај по укинување на рестриктивните мерки

Слободен печат