Анкета: Американци немаат голема доверба во ФДА и фармацевтските компании

Само еден од 10 Американци имаат голема доверба во Администрацијата за храна и лекови (ФДА) или фармацевтските компании каде треба да се обратат за своите интереси, Тоа се резултати од Аксиос-Ипсос Коронавирус Индекс.

Оваа криза со кредибилитетот – за лекот што треба да не заштити и регулаторите кои имаат задача да го осигураат тоа – покажува колку е тешко да се натераат Американците да се приближат околу вакцината кога ќе дојде време, наведуваат авторите на анлизата.

Тоа исто така ги потенцира опасностите од политизирање на владините агенции кои имаат задача да администрираат наука и да ја штитат јавноста.

„На властите ќе им биде тешко да комуницираат што луѓето треба да прават и како да го прават тоа”, вели Крис Џексон, потпретседател во Ипсос.

Прочитајте и...  Најдобрите филмови и креациите на Џифонци вечерва на виделина на затворање на „Џифони Македонија“

„Ќе има огромен организациски предизвик за тоа како да ги натераме луѓето да влечат во иста насока – затоа што на никој не му се верува”.

Сепак, ФДА засега имаат поголема доверба.

Педесет и седум отсто од Американците имаат одреден степен на доверба во ФДА, иако само осум отсто имаат голема доверба. Други 42 отсто рекле дека или немаат многу доверба во ФДА или воопшто немаат.

За фармацевтските компании, ставовите се: 42 отсто имаат одредена доверба во индустријата, иако само 6 отсто рекле дека имаат голема доверба. Во меѓувреме, 57 отсто рекле дека немаат многу или воопшто немаат доверба.

Белците испитаници имаат најмалку доверба во ФДА, најмногу – хиспанците.

Повеќе од половина од испитаниците на возраст од 65 години или постари – но само една третина од возрасните под 30 години – велат дека им веруваат на фармацевтските компании.

Прочитајте и...  Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Шеесет отсто од урбаните испитаници и 57 отсто од предградијата, но само 49 отсто во руралните области, изразуваат доверба во ФДА.

Кога станува збор за фармацевтски компании, само една третина од руралните жители изразуваат доверба, 10 процентни поени пониска отколку за приградските или урбаните области.

Во врска со новиот коронавирус резултатите се:

35 отсто од испитаниците со деца под 18 години велат дека ги испратиле своите деца на часови на школо, додека 54 отсто ги вратиле своите деца за часови преку интернет.

64 отсто од Американците велат дека чувствуваат ист ризик од заразување со вирусот како и во април; 15 отсто велат дека чувствуваат поголем ризик, додека 20 отсто – помал ризик.

Прочитајте и...  Продолжува судењето за Таргет-Тврдина со сведочење на новинари

– Околу 9 од 10 испитаници велат дека носат маска и држат растојание од 6 метри од другите.

Прочитај повеќе

Чавушоглу со предлог до Русија: Сирискиот модел како решение за Нагорно-Карабах

Слободен печат

Франција одлучи: Поранешен лидер на ЕТА ќе биде екстрадиран во Шпанија

Слободен печат

Ивица Коневски: Мицкоски е единствениот одговорен за поразите на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Царовска: Ова е огромна лекција зошто треба да се инвестира во образованието

Слободен печат

Реакција на „Средношколски Глас“ за пропаднатата национална платформа за онлајн учење: Ќе сноси ли некој одговорност за стресот што го трпат учениците, родителите и професорите?

Слободен печат

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лавров со повик до Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат

Косово му забрани влез на српскиот министер за образование

Слободен печат

Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Слободен печат