Англиска „војна“ за македонскиот бисер

Македонскиот суперталент 19-годишниот Елиф Елмас најверојатно од следната сезона ќе настапува во Премиерлигата откако два англиски фудбалски гиганти се вклучија во трката за неговиот потпис.

Тотенхем вчера и официјално понуди 20 милиони фунти (23 милиони евра) кој што е минималната сума која ја бара Фенербахче, но денеска во турските медиуми излезе информација дека во трката се вклучуваат и Јирген Клоп и неговиот Ливерпул.

Јирген Клоп полека почнува да го „крои“ составот за наредната сезона и Елмас потполно се вклопува во неговите замисли како замена за капитенот Џордан Хендерсон кој мака мачи со повредите.
Сумата од 23 милиони евра не претставува никаков проблем за Ливерпул, а во Фенербахче сигурно се радуваат што „црвените“ влегуваат во трката за потписот со македонскиот репрезентативец оти за очекување е во наддавањето сумата да се зголеми за уште некој милион.

Прочитајте и...  Таткото на Хабиб Нурмагомедов почина од коронавирус

Освен Тотенхем и Ливерпул, досега официјална понуда доставија и Фиорентина (15 милиони евра) и Спартак Москва (10 милиони евра) но тие беа одбиени од Фенербахче.
Сериозен интерес пројавија и Лацио, Манчестер сити, Борусија Дортмунд, Реал Мадрид, Бенфика, ПСВ Ајндховен.

Прочитај повеќе

МТК идната сезона ќе има македонски голгетер, промовиран е Миовски (ВИДЕО)

Слободен печат

Многу играат за пари, Новак и Рафа играат за грен слем титули

Слободен печат

Јунајтед слави, Конте го договори најголемото промашување

Слободен печат

Шокантната одлука на Меси предизвика бура, дали е време за преселба во Премиер лигата?!

Слободен печат

Ѓоковиќ доби неверојатен портрет на терен во Белград и им се обрати на колегите за УС Опен

Слободен печат

Гомез го напушти Манчестер јунајтед

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зидан: Се надевам дека Меси ќе остане во Барса

Слободен печат

Ништо ново во Ф1: И натаму доминира Хамилтон!

Слободен печат

Мурињо: Фудбалот оди во погрешна насока

Слободен печат

Таткото на Хабиб Нурмагомедов почина од коронавирус

Слободен печат

Ново засилување во Ливерпул доаѓа од Баерн!?

Слободен печат

Со Вардар ја освои Европа, Парондо номиниран за тренер на годината

Слободен печат