7 C
Скопје

Анџелина Џоли продава вреден подарок од поранешниот сопруг Бред Пит

Анџелина Џоли продава една слика која британскиот премиер Винстон Черчил ја насликал за време на Втората светска војна, а која таа ја доби како подарок од поранешниот сопруг Бред Пит. На аукција се очекува дека делото би можело да постигне цена од 3,4 милиони долари, пренесува CNN.

Черчил ја насликал „Кулата на џамијата Кутубија“ во Мароко откако присуствувал на конференцијата во Казабланка во јануари 1943-та година, а потоа му ја подари на американскиот претседател Франклин Рузвелт.

Актерот Бред Пит ја купи оваа слика во 2011 година од трговец за уметност како подарок за Џоли. Парот се раздели во 2016 година, по долги години заеднички живот и две години брак, но нивниот развод се уште не е официјално завршен.

Прочитајте и...  ВИДЕО | За племето од островот Тана принцот Филип бил Бог: Смртта на војводата од Единбург ќе ја одбележат со посебни ритуали
Фото: Инстаграм

Процената на вредноста на сликата се движи од два до 3,4 милиони долари.

„Тоа е единственото дело кое Черчил го насликал за време на војната, можеби охрабрен од напредокот на сојузниците, во земјата која ја сметал за една од најубавите од оние кои ги видел во животот“, изјави експертот за уметност од аукциската куќа.

Трговецот за уметност Бил Рау, од кој Бред Пит ја купил сликата, вели дека таа му била подарена на синот на претседателот Рузвелт кој во 1960-та година одлучил да ја продаде.

Поврзани вести

Реченици кои треба да ги избегнувате на интервју за работа

Слободен печат

Адвокатот на Вајнстин тврди: Тој е веќе речиси слеп, му испаѓаат и забите

Слободен печат

Чоколадо, грозје, коски од живина и друга храна која не смее да ја јаде вашето куче

Слободен печат

Поради неа луѓето се самоубивале: Ова е најтажната песна во Југославија која Тито лично ја забранил

Слободен печат

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Слободен печат

ВИДЕО | Вежбајте секој ден, 10 до 20 минути со Памела: За подобро расположение и витка фигура

Слободен печат

Остави Коментар