33.8 C
Скопје

Американскиот министер за одбрана предупреди на безбедносните ризици што ги носат климатските промени

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин предупреди на глобалните безбедносни ризици што ги предизвикуваат климатските промени.

– Климатските промени го прават светот понебезбеден и треба да дејствуваме, рече Остин на самитот за климата чиј домаќин е американскиот претседател Џо Бајден.

– Денес, ниедна нација не може да најде трајна безбедност без да се справи со климатската криза. Ние се соочуваме со сите видови закани во нашата работа, но малкумина од нив навистина заслужуваат да бидат наречени егзистенцијални. Климатската криза е токму тоа, рече Остин.

Тој посочи на топењето на мразот на Арктикот и на зголемената конкуренција за ресурси и влијание во регионот.

И во Африка и Централна Америка, милиони луѓе се погодени од суша, глад и раселување поради зголемувањето на температурите и екстремните временски услови, рече тој.

Во Пацификот, зголемувањето на нивото на морето и почестите и посилни бури ги ставаат луѓето во опасност.

Масовната миграција на луѓе кои бараат сигурност и безбедност ги става во опасност да бидат искористени и радикализирани, што ја нарушува стабилноста, рече тој.

Климатските промени исто така ја отежнуваат работата на безбедносните сили, рече Остин.

– Од брег до брег и низ целиот свет, климатската криза предизвика значителна штета и ги доведе луѓето во опасност, што ни го отежнува извршувањето на мисијата за одбрана на САД и нашите сојузници, истакна американскиот министер за одбрана.

Бајден покани 40 шефови на држави и влади на дводневен самит во климата. Состанокот е со цел да се соберат најголемите економии за да се постават поамбициозни цели за намалување на јаглеродот и се смета за важна подготовка пред конференцијата на ОН за климата во Глазгов во ноември.

Поврзани вести

Андов за Слободен печат: Промена на химната е предизборен маркетинг, и тоа не е приоритет

Дестан Јонузи

Пендаровски-Мими Кодели: Македонија и Албанија заслужуваат да ги започнат преговорите со ЕУ бидејќи тоа ќе се одрази позитивно врз целиот регион

Слободен печат

Гир: Сите сакаме отворање на преговорите што е можно побрзо, но мора да останеме со чисти глави

Слободен печат

Домашни фирми дел од дигитална платформа за вмрежување со глобални синџири за набавка

Димитров: Блокадата на Северна Македонија е проблем и на ЕУ

Слободен печат

Новиот сој ламбда станува доминантен во Јужна Америка, експертите се загрижени

Слободен Печат

Остави Коментар