Алек Болдвин обвинет за шовинизам: Презаситен од социјалните медиуми, актерот го избриша својот профил на Твитер

Instagram
Instagram

Холивудскиот актер и комичар Алек Болдвин го избриша својот твитер – профил откако тој „се вмеша“ во расправија на таа социјална мрежа за улогата на Џулијан Андерсон во серијата „Круна“, и нејзиниот акцент.

Откако го доби Златниот глобус за интерпретацијата на Маргарет Тачер, Андерсон изненади многумина заблагодарувајќи се на американскиот акцент, иако користи британски многу години, откако се пресели во Лондон и започна да работи во Велика Британија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alec Baldwin (@alecbaldwininsta)


Болдвин иронично ја коментираше оваа ситуација:

Замислете, актерката го смени акцентот што го користи. „Ох, тоа е интересно“, Болдвин беше саркастичен за оваа „трансформација“, алудирајќи на ситуацијата во која се најде неговата сопруга Хилари, која неодамна беше обвинета за фалсификување на шпанскиот акцент и наследство, како и за присвојување на културата.

Подоцна Болдвин објасни дека нема ништо против Андерсон и дека поентата не е да се минимизира нејзиното обраќање, за која сметал дека е одлично, туку дека е погрешно разбран.

Откако го обвинија за шовинизам, Болдвин го деактивираше својот твитер – профил.  Во „прошталното видео“ тој вели дека, засега, е презаситен од социјалните мрежи.

„Забележав дека некој рече дека глумицава, која нема да ја спомнувам (по име), го менувала нагласокот на нејзиното шоу – од британски (што го користи во „Круната“) во американски… Јас само напишав: „Ох, тоа е интересно“. Се разбира, не може никако да бидете иронични на Твитер. Не можете никако да бидете иронични во Соединетите Американски Држави, затоа што САД се e толку стегнато, стресно место сега. Толку непријатно место сега. Но, на личноста на којашто ѝ го упатив коментарот, всушност, сум ѝ огромен обожавател. Голем, огромен обожавател. Коментарот требаше да ја илустрира поентата дека наоѓам мултикултурни изрази, чии било – без оглед на јазикот, земјата, музиката, храната, облеката, уметноста – што и да е важно во тие изрази за вас, тоа е ваша работа“ објаснува Болдвин.

Сепак, глумецот смета дека на Твитер „во овој миг се наоѓаат сите г**нари во САД и пошироко“, па и најмалата ситница станува „сочна приказна“.

Видео на денот