Албанија: 13 сомнителни случаи за коронаврус – сите негативни

Министерството ги советува граѓаните кои доаѓаат од погодените области самоинцијативно да се стават во карантин во период од 14 дена.

Во Албанија тестирани се 13 патници како сомнителни, а биле на патувања во земји погодени од новиот коронавирус. До денеска нема потврден случај на Ковид-19, изјави заменик-министерката за здравство Мира Ракацоли.

Таа додаде дека Министерството за здравство и социјална заштита во болниците им ставило на раполагање дополнителен фонд за набавка на опрема за лична заштита.

– По вчерашната средба на Комитетот на експерти, Министерството за здравство донесе одлука за издвојување дополнителни милион американски долари само за зголемување на залихата на опрема за лична заштитна опрема на вработените во здравствените установи. Министерството за здравство гарантира дека во моментот, сите болнички структури ја имаат потребната количина заштитна опрема за оваа фаза во која што се наоѓаме – рече Ракацоли.

Прочитајте и...  Шокантна снимка од ковид амбулантата во Крагуевац: Вака изгледаат медицинските работници по шестчасовна смена, чизмите им се полни со вода (ВИДЕО)

Засилениот надзор на граничните премини покажува дека во последните 24 часа се контролирани и советувани 4.800 патници кои патувале во земји погодени од појава на коронавирус.

Министерството ги советува граѓаните кои доаѓаат од погодените области самоинцијативно да се стават во карантин во период од 14 дена.

Исто така на граѓаните кои патувале во погодените земји и кои имаат знаци на вирусна инфекција, треска, кашлица и особено респираторна инсуфициенца (отежнато дишење) се им препорачува да се јават на број 127 за да добијат соодветни упатства за тоа како да постапат.

Прочитај повеќе

Парламентарни избори 2020: Дали Македонците повторно ќе бидат на вистинската страна на историјата?

МИА Агенција

МВР во потрага по поранешниот претседател на Кривичен, Владимир Панчевски

Слободен печат

Тажна вест: Почина познатиот професор доктор Стојмен Михајловски

Мирослава Бурнс

Потврдени 199 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа 8 лица

Слободен печат

Потпишана Декларација за млади, образование и иднината од страна на Универзитетските собранија и политичките партии

Слободен печат

Партија на Македонците во Србија со поддршка за коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лукаревска: Ги обезбедуваме работните места, им помагаме на компаниите и на вработените

Слободен печат

Најголем дневен пораст на бројот на новозаразени во БиХ

Слободен печат

Харвард возвраќа со тужба против одлуката на Трамп, со која се забранува престој на странски студенти во САД

Слободен печат

Мисајловски: Во Кучевишка Бара и Бел Камен ќе изградиме целосна подземна инфраструктура и нов асфалт (ВИДЕО)

Слободен печат

Богојески: Македонски концепт се залага за 6 часовен работен ден за работниците во Македонија

Слободен печат

Американските маринци масовно се разболуваат од корона, Армијата молчи

Слободен печат