Акција „Стоп за хидроцентралите на Жировничка река”

Националниот парк Маврово е под закана од над 20 хидроенергетски проекти, од кои три на Жировничка Река, од која се обезбедува вода за пиење за второто најголемо село во Маврово, Жировница, реагираат „Фронт 21/42″ и Месната заедница на Жировница.

– Зафатите се лоцирани над самата каптажата за вода за пиење на селото и со тоа несомнено се загрозува доводот на вода. Населението воопшто не е консултирано за можното влијание од хидроцентралите ниту пак имаат гаранции дека нема да останат без основниот потребен ресурс за живот- вода за пиење, се вели во соопштението на „Фронт 21/42″.

Локалното население, со поддршка од „Фронт 21/42″ и Месната заедница на Жировница, денеска постави банер „Стоп за хидроцентралите на Жировничка река”, испраќајки апел до сите носители на одлуки да го сопрат уништување на Жировничка Река, а најмладите активисти од Жировница изиграа ревијален фудбалски натпревар.

Прочитајте и...  Хрватските власти апелираат училиштата да ги откажат патувањата во Италија

Прочитај повеќе

Глобалното ширење на коронавирусот ги стресе светските пазари на капитал

МИА Агенција

Европа трепери од коронавирусот во Италија, Македонија ги засилува граничните контроли

Слободен печат

Грчката авиокомпанија „Ејџиан Ерлајнс” ќе продолжи со редовни летови и кон Италија

Слободен печат

Анадолија: Најмалку 100 транспортни воени авиони на Хафтар му испорачаа речиси 6.200 тони оружје

МИА Агенција

Бектеши: Стратегијата за енергетика до 2040 година целосно ќе го модернизира и трансфомира енергетскиот сектор

МИА Агенција

Земјотрес од 4,5 степени ја погоди јужна Италија

МИА Агенција

Остави Коментар

4 × два =

Прочитај повеќе

Москва и Анкара планираат нова серија на консултации за ситуацијата во Идлиб

МИА Агенција

Сведоштва од Италија: Паниката е заразна и се шири побрзо од вирусот

Слободен печат

Започна сослушувањето на Асанж: Ќе се носи одлука за негова екстрадиција во САД

Слободен печат

Трамп во Индија: За едни херој, за други непријател

Слободен печат

СЗО во борба против гласините: Лукот и маслото од сусам не го убиваат коронавирусот

Слободен печат

УЖАС ВО ГЕРМАНИЈА: Автомобил влета во карневалска поворка, најмалку 30 повредени

Слободен печат