6 C
Скопје

Tag : маврово

Некатегоризирано

До крај неизвесно: Ќе се градат ли сепак жировничките мали хидроцентрали во НП Маврово?

Владата пред Нова Година му ги продолжи договорите до 2023 година на концесионерот на мали хидроцентрали „Хидроген Енерџи груп“ за изградба на две МХЕЦ во...
Вести Македонија

Спас за Мавровското езеро-хотелите во Маврово ќе добијат пречистителни станици

Поголемите хотелски капацитети во Маврово најавуваат дека ќе инвестираат во пречистување на фекалните води кои сега се влеваат директно во Мавровското езеро. Нискиот водостој на...
Вести Македонија Слајдер

Земјотрес со јачина од 3.2 степени го стресе Маврово

Слободен печат
Земјотрес со локална магнитуда од 3.2 степени по Рихтер е регистриран попладнево во 15.05 часот со епицентар на 65 километри југозападно од Скопje, во епицентралното...
Вести Македонија Слајдер

Нов земјотрес го потресе мавровскиот регион

Слободен печат
Вечерва повторно беше почуствуван земјотрес во мавровскиот регион. Според Европскиот сеизмолошки центар, потресот бил со магнитуда од 3 степени на длабочина од 2 километри. Felt...
Вести Македонија

Укината забраната за камиони на патот Маврово-Дебар

Слободен печат
Забраната за тешки товарни возила на патот Маврово-Дебар е укината, соопшти попладнево Авто мото сојузот на Македонија. Останува забраната за камиони и автобуси на патот...
Вести Македонија

Најмногу снег во Маврово, најстудено на Попова Шапка

Слободен печат
Во текот на ноќта и утрово се задржа облачно со врнежи, кои беа претежно од снег. Поголеми количества воден талог до 1 часот имаше во...
Вести Македонија

Студеното и снежно време продолжува, најмногу снег на Маврово

Маја Терзиова
Врнежите од снег во најголемиот дел од земјава ќе продолжат до крајот на денот, само на југоистокот ќе бидат од дожд. Снежна покривка е формирана на...
Вести Македонија Слајдер

Земјотресите ја заматија водата во Мавровскиот регион – да не се користи за пиење

Слободен печат
 Земјотресите кои го погодија синоќа Мавровскиот регион предизвикаа заматување на водата, поради што препорачуваме да не се користи за пиење, објави Јавното претпријатие за комунални...
Вести Македонија Слајдер

Земјотрес од 4,6 степени по Рихтер во реонот на Маврово

Слободен печат
Земјотрес со интензитет од 4,6 степени според Рихтеровата скала е регистиран вечерва во 22:17 часот со епицентар на 65 километри југозападно од Скопје, соопшти Сеизмолошката...
Вести Македонија

Земјотрес од 3 степени по Рихтер во гостиварско-мавровскиот регион

Слободен печат
 Телеметриската сеизмолошка мрежа на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва 20 часот и 40 минути, регистрира земјотрес од епицентралното подрачје Тетово-Гостивар со епицентар...