Аерозагадувањето ја влошува состојбата кај пациентите кои страдаат од хронична опструктивна белодробна болест

Се проценува дека пет отсто од населението во државава односно 147.000 луѓе би заболеле од хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ). Најчести причини за заболувањето се пушењето, аерозагадувањето и работа во несодветни работни услови.

Аерозагадувањето ја влошува состојбата кај пациентите со ХОББ, астма, а со пушењето има влијание и во однос на зголемувањето на бројот на пациенти кои би добиле карцином на белите дробови. Не само мажи, туку и се поголем број жени заболуваат од карцином на белите дробови, кај кои ПМ честичките помали од еден микрометар се депонираат најдлабоко во дишните патишта и тие можат да бидат еден од факторите за болеста.

Ова денеска го истакна директорот на Универзитетската клиника за пулмологија и алергологија, Дејан Докиќ на прес-конференција по повод одбележавањето на Светскиот ден на ХОББ.

Прочитајте и...  Бајден: Америка има можност да го искорени системскиот расизам (ВИДЕО)

Тој препорача пациентите со ХОББ да носат маски кога излегуваат надвор, а е високо аерозагадувањето. Се предвидува, посочи, дека идната година ХОББ ќе биде трета најчеста причина за смрт од сите болести во светот.

– Од Министерството за здравство добивме 3.500 маски кои ги делиме на пациентите. Кога се дома овие пациенти не треба да ги отвораат прозорците, редовно треба да ја земаат пропишаната терапија и да внесуваат голема концентрација антиоксиданси, витамин Ц и Е…Имаме податок дека 37 отсто од населението во државава пуши. Во сите развиени земји се води грижа за населението и го ограничуваат во однос на пушењето или ги стимулираат тие кои не пушат. Според мене, уште од најмала возраст треба да се укаже на штетните последици од пушењето – рече д-р Докиќ.

Прочитајте и...  Царовска од Крњево: Ја намаливме невработеноста кај младите и ќе продолжиме да инвестираме во нив

Додаде дека во опаѓање е бројот на хоспиталните пациенти, а на амбулатските пациенти е ист.

Доктор Бисерка Ќаева рече дека кислородната поддршка е неопходна за овие пациенти кај кои снабденоста на крвта со кислород е ниска и како резултат на тоа не страдаат само белите дробови, туку и срцето, мозокот и ендокриниот систем…

– Потешко болните пациенти кои немаа кислородна поддршка во домашни услови беа хоспитализирани и примаа терапија. Сега благодарение на апаратите кои обичниот кислород го прават подобен за инхалирање во домашни услови, пациентите минимум 16 часа во текот на денот го користат кислородот и на тој начин превенираат многу други симптоми и заболувања – додаде д-р Ќаева.

На Клиниката за пулмологија, рече директорот Докиќ, имаме три апарати за неинвазивна терапија.

Прочитајте и...  Демонстрантите ја собориле статуата на Колумбо во Балтимор и ја фрлиле во океанот (ВИДЕО)

Доктор Горица Бришковска истакна дека и покрај терапијата која ја имаат на располагање и користењето на домашната оксигена терапија кај пациентите со ХОББ во текот на годината има влошување на основното заболување и тие состојби може да бидат животозагрозувачки.

– Се смета дека годишно 30 отсто од пациентите во такви состојби доаѓаат на Клиниката и се поставуваат на неинвазивна терапија со позитивен притисок. Ова се апарати со чија помош пациентот дише под притисок одредена количина на воздух и при тоа постигнуваме подобрување на нивото на кислородот во организмот, а од друга страна се елиминира јаглеродниот диоксид кој го има повеќе во организмот кај овие пациенти со тешка ХОББ – додаде д-р Бришковска.

Прочитај повеќе

Научници бараат од СЗО да ги смени препораките: Коронавирусот се пренесува и преку воздух

Слободен печат

Вандализам на ловиштата во Македонска Каменица

Слободен печат

Глас за Македонија од Куманово: Борба против корупција, поддршка за мали семејни фирми

Слободен печат

Зибери: 20.000 евра грантови за секој млад фермер под 35-годишна возраст

Слободен печат

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ не смее да каже ни „п“ од правна држава

Слободен печат

Мицкоски: Заев и СДСМ се “доктори по наука” за криминал, пљачка, корупција и национално предавство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Груевизмот и лажниот патриотизам завршија, продолжуваме по вистинскиот пат

Слободен печат

Неофицијални резултати: ХДЗ освои 71 мандат

Слободен печат

Дурловски од Крушево: Јавно ја прашувам Шекеринска дали СДСМ стои зад заложбите на БЕСА со кои се заговара кантонизација на Македонија

Слободен печат

ДАЛИ НИ СЕ ПОДГОТВУВА НОВА КАТАСТРОФА? Во Кина откриен случај на бубонска чума, издадено предупредување од трет степен

Слободен печат

Спасовски: Домашна платежна картичка ќе добијат и пензионерите, стечајците, самохраните родители и невработените

Слободен печат

Николоски: Поддршка на млади земјоделци со неповратни 20.000 евра и до 50 проценти за механизација

Слободен печат