Tag : пушење

Здравје Магазин

Кутија цигари дневно го старее мозокот за 11 дена

Слободен печат
Со текот на времето, секојдневното пиење малку поголема доза алкохол од препорачаната, може да го забрза процесот на стареење на мозокот, открила новата студија. Иако и...
Вести Македонија Слајдер

ПЕТИЦИЈА против пушењето во затворен простор од вчера собра над 4.600 потписи

Слободен печат
Онлајн петиција пуштена од пред 17 часа со која се бара повторно да се врати во функција законот против пушење во затворен простор веќе има...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин

Пред мозочниот удар телото ги праќа овие 8 сигнали!

Слободен печат
Мо­зоч­ни­от удар е ра­пид­но гу­бе­ње на мо­зоч­ни­те фун­кции по­ра­ди на­ру­шу­ва­ње на до­то­кот на крв во мо­зо­кот, а како резултат на тоа, нервните клетки кои се...
Вести Регион

АНКЕТА: Грците се согласуваат со законот за забрана на пушење и укинување на студентски азил

Слободен печат
Повеќе од половина анкетирани односно 63 отсто изјавиле дека работите во Грција во изминатите шест месеци се движат сигурно или веројатно во правилна насока, а...
Вести Регион

Мицотакис: Како што научивме да носиме појаси, така ќе научиме да пушиме надвор од баровите и рестораните

Слободен печат
Формирање непушачка култура, почитување на непушачите, грижа и поддршка на пушачите за откажување и заштита на здравјето на граѓаните, се четирите насоки на националниот акционен...
Вести Македонија

Аерозагадувањето ја влошува состојбата кај пациентите кои страдаат од хронична опструктивна белодробна болест

Слободен печат
Се проценува дека пет отсто од населението во државава односно 147.000 луѓе би заболеле од хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ). Најчести причини за заболувањето се...
Вести Регион

СЀ ПОВЕЌЕ ДЕЦА СЕ ЗАВИСНИЦИ ОД ЦИГАРИ: Околу 10 отсто од учениците на возраст од 13 до 15 години во Црна Гора се пушачи

Слободен печат
Во Црна Гора, 9,9 отсто од учениците се корисници на тутунски производи, покажа едно најново истражување на Институтот за јавно здравје во земјата. Истражувањето вклучило...
Вести Свет

РУСИЈА ЗАБРАНУВА ПУШЕЊЕ НА ТЕРАСИТЕ: Се казнува и скарата и палење на свеќи, а видете ја реакцијата на Путин

Слободен печат
Во Русија на 1 октомври на сила стапуваат измените на противпожарните прописи со кои, меѓу останатото, се забранува пушењето на терасите во станбените згради. Овие...
Здравје Магазин

Најдобри намирници кои ги чистат белите дробови од никотин

Слободен печат
Пушач сте? Дури и да пушите по само неколку цигари на ден, внесете ги овие намирници во вашето секојдневно мени. Кромид Најделотворна намирница за прочистување...
Здравје Магазин

РЕВОЛУЦИОНЕРНО: Откриен нов тип на рак на белите дробови, кој засега не е поврзан со пушењето

Слободен печат
Научници од Меѓународни агенции за истражување на рак, новите агресивни подтипови на белодробни карциониди ги нарекуваат уште и суперкарционоиди. Сега биле идентификувани сосема нови подтипови...