57 случаи со Ковид 19 во Скопје по општини: Најмногу од Чаир, Центар и Бутел!

Заменик министерот за здравство Арслани ја презентираше статистиката на новите 57 заразени со коронавирус во Скопје. 10 случаи се од Центар, 11 од Чаир, 9 од Бутел, петмина од Аеродром, петмина од Гази Баба, тројца од Кисела Вода, тројца од Сарај, и по едно лице во Шуто Оризари, Ѓорче Петров и Петровец. Необработени се 6 резултати.

-Контактите се познати, епидемиолошките служби ги лоцираат, но и начинот на ширење и пренос на вирусот. Останува апелот дека треба да се подигне свеста кај граѓаните и пораката да допре до тие што не веруваат дека вирусот е присутен. Маската ќе даде резултат, ако се носи правилно, а не во џеб. Само преку личен пример ќе резултираме и на нашето и на колективното здравје, рече заменик министерот за здравство Арслани.

Прочитајте и...  Во викендот без ДДВ продавачите треба да добијат празнична дневница

Прочитај повеќе

Србинка со новороденче заврши во притвор- била шеф на балканска наркобанда во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

САД ќе ја затворат амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

Слободен печат

Азербејџан ја очекува поддршката на Србија околу Нагорно-Карабах

Слободен печат

Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Во Франција коронавирусот зема замав- над 4 илјади заразени во еден ден

Маријана Митровска

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Слободен печат

Итна седница на Совет на безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат

„Да ги стреламе или да ги отруеме со гас“, снимен заговор за убиство на мигранти

Слободен печат

Нема поддршка за Законот на ЈО, нема опозициски предлог за јавен обвинител

Слободен печат

Заев: Ние се боревме ФИРОМ да го тргнеме

Слободен печат

Поради пандемијата изгубени се 12 билиони долари од светскиот БДП