27-годишно момче е најмладата жртва на Ковид-19 во Австралија

Сиднеј Австралија
Сиднеј, Австралија за време на пандемијата/ Фото: EPA-EFE/BIANCA DE MARCHI AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Смртта на младото момче од Сиднеј ја потресе цела Австралија, каде најголемите градови се наоѓаат во карантин, пренесува Гардијан. 

Ауд Аласкар (27) е најмладата жртва на Ковид-19 регистрирана во Австралија од почетокот на пандемијата. Досега немаше ни еден смртен случај на пациент во неговите 20-ти години. 

Момчето починало во неговиот дом во јужен Сиднеј, а подоцна беше соопштено дека тој не бил вакциниран. 

Вирусот му бил пренесен од неговата жена, пренесува Еј-Би-Си. 

„Ќе го паметиме како перфектниот човек. Тој беше толку мил, толку добар, немаше проблем со никому“ изјави братучедот на Аласкар за Еј-Би-Си. 

Видео на денот