10 највлијателни филма од последната деценија (ФОТО)

Најпопуларните филмови што ја воодушевија публиката не се секогаш оние што најмногу влијаеле врз филмската индустрија, туку оние што го насликале духот на времето или го промениле начинот на кој го гледаме светот.

„Њујорк тајмс“ објави листа со највлијателните филмови на деценијата што го променија светот на забавната индустрија, ја политизираа сегашноста, а нивното влијание се демонстрира преку дискусиите што ги предизвикаа во јавноста.

1. „Американски снајперист“, 2014 година

Драмата на Клинт Иствуд за снајперистот Крис Кајл, својата премиера ја имаше на Божиќ во 2014 година. Филмот ја подели американската публика. Додека едни сметаа дека промовира оружје, други тврдеа дека филмот најдобро ја отсликува политичката ситуација поврзана за оружјето.

Image result for clint eastwood american sniper
Imbd

2. „Одмаздници“, 2012 година

Иако ни серијалите ни темата за суперхерои не се ништо ново во филмската индустрија, овој филм ги собра сите суперхерои и ја воодушеви публиката и така постави основа за доминација на „Марвел“.

Прочитајте и...  11 докажани симптоми на ковид-19 што не смеат да се игнорираат

Related image

3. „Црна риба“, 2013 година

Многу документраци се трудат да ја подигнат свеста за еколошките проблеми, но овој успеа во тоа прикажувајќи ја злоупотребата на китовите во „Сиворлд“. Овој филм ја промени перцепцијата на јавноста, работењето на компанијата и законот.

Image result for black fish movie 2013
imbd

4. „Старосватици“, 2011 година

Овој филм не е само уште една комедија што се занимава со венчавки, туку ги промени сексистичките клишеа дека жените не можат да бидат смешни, а од актерката Мелиса Мекарти направи ѕвезда.

5. „Снежно кралство“, 2013 година

Елса не само што ја покажа својата моќ, туку и моќта на женската публика што овој цртан го направи еден од најпопуларните во историјата, и така традицијата на „Дизни“ ја приспособи за новата генерација.

Прочитајте и...  Дали нешто ѕирка од бикинито на Дунавка Трифуновска? (ФОТО)
Image result for frozen 2013
Imbd

6. „Бегај“, 2017 година

Филмот ги измеша жанровите хорор и пострасистичката реалност во САД. Бидејќи излезе откако Доналд Трамп беше прогласен за претседател на САД, филмот послужи како слика за времето во кое тешко е да се разликува што е хорор, а што сатира.

Image result for run movie 2017
Imbd

7. „Игрите на гладните: Раѓање на огнот“, 2013 година

Вториот дел од франшизата го утврди статусот на Џенифер Лоренс како ѕвезда и стана првиот филм со женски протагонист кој се најде на врвот на најпопуларните филмови. Кетнис Евердин стана новиот архетип на жена во филмската индустрија. Прикажана е повеќе како бунтовничка и војник, отколку како принцеза.

Image result for hunger games 2013
Imbd

8. „Месечина“, 2016 година

Овој нискобуџетен филм со влијание од европската и азиската уметничка сцена влезе во историјата на Оскарите како првиот најдобар филм кој имал режисер од африканско-американско потекло по систематскиот расизам што траел со децении.

Прочитајте и...  Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари

9. „Окја“, 2017 година

Филм на Нетфликс за девојче и нејзината генски модифицирана свиња ја потресе индустријата бришејќи ги границите помеѓу големите и малите екрани. Беше прикажан во 2017 година на Канскиот филмски фестивал и беше првиот филм на Нетфликс прикажан на големото платно.

10. „Војна на ѕвездите: Будење на силата“, 2015 година

Започнувајќи нова трилогија, филмот ја зеде енергијата на оригиналните филмови и повеќе простор им даде на жените и на ликовите што не се белци.

Image result for star wars the force awakens
Imbd

Прочитај повеќе

Киану Ривс е бесмртен! Глумецот во центарот на смешна теорија на заговор

Слободен печат

Слатко исчекување во најголема тајност: Ед Ширан и неговата сопруга ќе станат родители

Слободен печат

На кампување во Македонија, разговор со Бојан Трајкоски, искусен кампер: Кампувањето е нова култура за новите генерации

Јасмина Кантарџиева Димков

Отстранете ја анксиозноста за помалку од една минута

Слободен печат

Конечно е откриено зошто не успеал првиот брак на Меган Маркл: Тревор бил доминантен во врската (ФОТО)

Слободен печат

11 докажани симптоми на ковид-19 што не смеат да се игнорираат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хороскоп за 12 август: Не откажувајте се од соништата!

Слободен печат

Сѐ уште сте сами? Хороскопот ќе ви открие зошто!

Слободен печат

Неда Украден на 70 години се соблече во бикини и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Сакаа Арчи да го одгледувам како сноб“ – Британците никогаш нема да и простат на Меган за тајното крстење на Арчи

Слободен печат

Погледнете зошто Кристијано Роналдо вели дека неговата жена е најубава во светот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Премиера на четвртата сезона на серијата „Fargo“ оваа есен: Дали мафијашките семејства ќе успеат да воспостават примирје? (ВИДЕО)

Слободен печат