Звонимир Бобан: Регионалната лига е утопија

Легендарниот хрватски фудбалер Звонимир Бобан, открива какви му се размислувањата по прашењето за формирање на регионална лига на просторите на поранешна Југославија, а во која како еден од учесниците се споменуваше и Вардар.

Во полседните неколку години постојано низ медиумите се појавува информација за формирање на регионална фудбалска лига во која учество би земале екипите од поранешната СФР Југославија.

Во тие математики се споменуваше и Вардар како еден од учесниците, но славниот хрватски фудбалер Звонимир Бобан смета дека оваа идеја е далеку од реализација.

– Мораме да се соочиме со фактите, сега е се поинаку од тие времиња. Поинакви се емоциите, погледите… тоа време повеќе не постои и поинаква е медиумската реалност. Мислам дека регионалната лига е утопија, идеја која нема да се реализира. Сметам дека е се уште рано да се зборува за такво нешто – вели Бобан во интервјуто за Н1 телевизијата.

Прочитајте и...  Зверев: Мислам дека сега не е време да се игра тенис во САД

Прочитај повеќе

Грег Попович повторно дели лекции против расизмот во САД

Слободен печат

Англичаните воведоа ново правило: Кој кашла кон противникот добива црвен картон

Слободен печат

Јунајтед доби седум дена да одлучи дали ќе го купи Санчо

Слободен печат

Перез смисли нов план за „кралска“ доминација, во наредните две години пристигнуваат четворица „галактикоси“,

Слободен печат

Дали е реално, Конте сам си мести отказ за да седне на клупата на друг италијански тим

Слободен печат

Адеми во тимот на сезоната во Хрватска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дали ова е местенка на годината, погледнете како изгледаше натпреварот од австриската втора лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Супермаркет во Арсенал, Артета стави девет фудбалери на продажба

Слободен печат

Кошаркарот кој не клечеше при интонирање на химната доживеа тешка повреда (ВИДЕО)

Слободен печат

Моќна игра на Вестбрук во дербито со Милвоки и Јанис (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев и Џенова и во наредната сезона ќе играат во Серија А (ВИДЕО)

Слободен печат

Шоуто на прес конференцијата му направи проблем на Конте, Интер му подготви замена

Слободен печат