• сфр југославија

ВИДЕО: Пред 31 година на „Максимир“ се одигра натпреварот кој ја смени историјата

За многумина, токму на 13 мај 1990 година на „Максимир“ се распадна поранешната СФР Југославија. Црвена звезда во Загред допатува со цел да ја освои титулата во тогашното првенство, но во еден момент од натпреварот, навивачите на Динамо Загреб, влетаа на теренот со намера да се пресметаат со навивачите на Црвена Звезда. Дури тогаш се …

ВИДЕО: Пред 31 година на „Максимир“ се одигра натпреварот кој ја смени историјата Read More »