Tag : звонимир бобан

Спорт Фудбал

Звонимир Бобан: Регионалната лига е утопија

Слободен печат
Во полседните неколку години постојано низ медиумите се појавува информација за формирање на регионална фудбалска лига во која учество би земале екипите од поранешната СФР...
Спорт Фудбал

Панчев за случувањата на „Максимир“: Светската политика ги уништи регионот и фудбалот 

Слободен печат
Неофицијалниот распад на поранешната СФР Југославија започна на 13. мај 1990 година за време на фудбалскиот натпревар помеѓу Динамо Загреб и Црвена Звезда. Местото на...
Спорт Фудбал

Златан можеби ќе го напушти Милан, но ќе остане во Серија А!?

Слободен печат
Како што пренесуваат италијанските медиуми, шведскиот фудбалер има намера и наредната година да игра во Серија А. Договорот на Златан Ибрахимовиќ со Милан важи до...
Спорт Фудбал

Газдите на Милан го отпуштија Бобан преку писмо

Слободен печат
Бобан јавно го изрази незадоволството поради тоа што извршниот директор Иван Газидис се договори со Ралф Рангник за следната сезона тој да седи на клупата...
Спорт Фудбал

Резултатите добри, управата со „две страни“: Бобан и Малдини против Газидис!?

Слободен печат
Иако „росонерите“ годинава можеби имаат подобри резултати, во управата на клубот ситуацијата и баш не е најдобра. Дојде до „конфликт“ околу клупската стратегија, од една...
Спорт Фудбал

Нова револуција во Милан, Малдини и Бобан ќе добијат отказ

Слободен печат
По очајниот старт во Серија А, но и катастрофално одработениот преоден рок, во Милан се подготвува нова револуција, тврди „Калчомеркато“. Тие се убедени дека директорскиот...
Спорт Фудбал

ЛЕГЕНДИ ВО АКЦИЈА: „Дрим тим“ за нов Милан!

Слободен печат
Еден од најдобрите хрватски фудбалери на сите времиња, Звонимир Бобан би можел ова лето да се врати во Милан каде што остави длабока трага како...