Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса!

profimedia69

Со помош на овие совети ќе имате квалитет на коса за кој отсекогаш сте сонувале.

Секоја жена тежнее кон здрава и блескава коса, а за да можете да се пофалите со нејзиниот квалитет потребно е да и посветите големо внимание.

Доколку не сте во можност често да им се препуштате на рацете на фризерите, овие совети и тоа како ќе ви помогнат.

Помош за безживотна коса

– Додадете во својот шампон неколку капки чајно масло, користејќи го како регенератор.

– Во сад помешајте жолчка, половина шолја мед, две лажици маслиново масло и две авокада.

– Мешавината ставете ја на косата и оставете ја да делува час до два додека не се исуши.

– Измијте ја косата со шампон и регенератор.

Збогум на оштетените врвови

Познато е дека и дека честото миење на косата ги оштетува врвовите на фарбаната коса, но и за тоа постои решение.

– Доколку косата ви е црвена или плава, помешајте четвртина шолја дестилиран бел оцет со половина шолја филтрирана вода.

– Нанесете го на косата пред да ја измиете со ладна вода.

Видео на денот