8 C
Скопје

Tag : квалитет

Вести Македонија

Замена на постоечки и инсталирање нови инструменти на дел од мерните станици за квалитетен воздух

Слободен печат
 Министерството за животна средина и просторно планирање денеска соопшти дека до 9 април 2021 година ќе има прекини во работата на дел од станиците или...
Вести Македонија

Шилегов: Имаме сериозно подобри резултати со квалитетот на воздухот, градот е должен сам да креира своја енергетска политика

Слободен печат
Во новото јавно претпријатие „Градски Енергетски Системи”  оформено од Град Скопје, има вкупно осум вработени кои работат на проектирање на ширење на топловодната мрежа, за што...
Вести Скопје

ЈП „Водовод и канализација“ со порака до скопјани: Водата е безбедна за пиење

Слободен печат
Водата во Скопје е безбедна за пиење, покажуваат анализите од примероците за физичко-хемиската и микробиолошка анализа што во изминатиот период беа земени од 38 мерни...
Здравје Магазин Магазин слајдер

При изборот на пулс-оксиметар, одберете од докажан производител

Слободен Печат
Поради пандемијата на коронавирусот, пулс-оксиметарот веќе неколку месеци е многу популарен. Станува збор за мал преносен медицински инструмент, кој ги мери срцевите отчукувања и нивото на сатурација...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Сексуално образование не е „табу“ – стартува во две урбани и две рурални училишта

Михаило Донев
Преку обука на наставници од денеска и официјално започнува најавената пилот програма за сеопфатно сексуално образование во Македонија. Од претходно министерката за образование и наука,...
Вести Свет

Извештај на ЕЕА: Воздухот во Европа е значително подобрен, но, сепак, предизвикува многу смртни случаи

Слободен печат
Подобрениот квалитет на воздухот во последната деценија, доведе до значително намалување на предвремените смртни случаи во Европа, но последните официјални податоци на Европската агенција за...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Не купувајте евтин чај, може да биде штетен за вашето здравје

Слободен Печат
Чајот е топла, пријатна прегратка во течна форма, која има различни видови на вкусови и мириси. Без разлика дали претпочитате да пиете свежно приготвен зелен...
Вести Македонија Слајдер

Мерните станици за квалитетот на воздухот обоени во аларманта црвена боја

Маријана Митровска
Мерните станици во земјава покажуваат дека вечерва жителите на Кавадарци дишат најзагаден воздух, веднаш потоа следува скопската населба Лисиче, Велес, Кичево, Куманово и Гостивар. Во...
Вести Скопје

Водата во Скопје е безбедна и квалитетна за пиење

Слободен печат
ЈП Водовод и канализација – Скопје со цел подобра информираност на граѓаните на град Скопје, го објавува неделниот извештај за квалитетот и безбедноста на водата...
Вести Економија

НФФ: Родот квалитетен – откупот неизвесен

Слободен печат
Дванаесет денари за килограм би била оптималната цена за килограм пченица велат пресметките на земјоделците но Националната федерација на фармери стравува за годинешниот откуп иако...