Здравје во чинијата: Њоки од палента кои веднаш ќе ви дадат сила (РЕЦЕПТ)

Пробајте го овој евтин, а одличен рецепт за њоки на малку поинаков начин.

Состојки:

– 400 грама палента
– 1/2 лажичка сол
– 4 големи лажици масло
– 8 дл вода
– јајце
– 150 грама пченкарно или обично остро брашно

Подготовка:

– Во водата додадете сол и масло и чекајте да зоврие.
– Додадете палента и варете ја според упатството од пакувањето со непрекинато мешање.
– Кога се ќе се соедини, оставете ја уште една минута на оган, па тргнете ја малку да се олади.
– Измаметете јајце и постепено додавајте го во брашното.
– Замесете меко тесто на набрашнета подлога.
– Поделете го на четири дела и обликувајте ролничка со ширина од околу 3 сантиметри.
– Со нож исецкајте парчиња со дебелина од околу 1 см и со влажни раце обликувајте њоки.
– Варете ги во зовриена солена вода.
– Од моментот кога ќе испливаат на површината варете ги уште најмногу 5 минути.
– Извадете ги со лажица цедалка и послужете ги со сос по желба.
– Може да ги послужите со моцарела, павлака, обарен спанаќ, рендано сирење, стопен кашкавал и сл.

Прочитајте и...  Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит, Шајло, започнува самостоен живот подалеку од целата семејна драма!

Пријатно!

Прочитај повеќе

Супер занимација за ова попладне – Од скршени плочки направете си штосни саксии за терасата или дворот (ВИДЕО)

Слободен печат

Кога не можеме да пееме, тогаш ќе се сликаме: Фолк-пејачката Татијана Стефановска ги изненади обожавателите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дали ја препознавате? Ќерка е на познати актери, а светот ја запозна во еротската трилогија

Слободен печат

Имате дилема каде да летувате во нашата земја? Ова се топ 3 дестинации по препорака на Елена Велевска (ФОТО)

Васко Спасоски

Манекенката Ирина Шајк суптилно провоцира на Инстаграм! (ФОТО)

Васко Спасоски

Медицинска сестра им свири на виолина на пациентите заболени со коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Скопјанецот Андреј ќе патува за Перу да ја претставува нашата земја на избор за убавина! (ФОТО)

Васко Спасоски

Маја Улк, физиотерапевтка и холистички тренер: Промената во себе носи промена на нашата релност

Јасмина Кантарџиева Димков

Исчезна глумицата Наја Ривера: 4-годишниот син бил сам на бродот, се претпоставува дека се удавила

Слободен печат

Време е за добра забава: „Нокаут“ со настап во Скопје!

Васко Спасоски

Џони Деп пред судијата го раскажа цел живот – од зависноста и забавувањето со Кејт Мос до ноќта кога умре Ривер Феникс

Слободен печат

Доста време посветив, не беше едноставно: Пејачката Гиговска положи возачки испит! (ВИДЕО)

Васко Спасоски