8 C
Скопје

Здравев: Се очекуваат опструкции, но ќе ги заштитиме професионалните судии

Обвинителството не контактираше и постапката сега веќе е во тек, информира за „Слободен печат“ претседателот на Судски совет, Киро Здравев, откако поранешната претседателка на Врховниот суд, Лидија Неделкова поднесе кривична пријава токму против Здравев, но и уште двајца членови на Советот за „злупотреба на службената положба“.

Според Неделкова, тие спротивно на Законот за судски совет вратиле на разгледување предмет против неа, во кој претходно била запрена постапката за разрешување.

-Воедно, од нејзина страна беше побарано од Судскиот совет, при одлучувањето за нејзиниот предмет, врз основа на кривичната пријава, да се изземат четири членови на Советот, меѓу кои и претседателот, додаде Здравев.

Прашан дали по официјалниот старт на т.н. процес на филтрација во правосудството, се зголемил притисокот од страна на јавноста, но и судиите врз работата на Судскиот совет, Здравев одговори дека некому не му одговара професионално да се извршува оваа задача.

Прочитајте и...  „АстраЗенека“ ги продаде своите акции во „Модерна“: Доста им е од ковид-19, ќе произведуваат други лекови

-Наша континуирана работа е следење на работата на судиите и претседателите на судовите. Некому тоа не му одговара да го прави Судскиот совет, а ние ова го правиме во интерес на сите оние судии кои совесно и професионално си ја вршат судиската функција. Во јавноста се напаѓа судството генерално, а не поименично, па затоа ние треба да ги заштитиме професионалните судии, а како инаку освен доколку не поведеме постапки против нивните колеги што го оцрнуваат судството и не работат одговорно. Најнормално е да се очекуваат опструкции и од судиите, заклучи претседателот Судскиот совет, Киро Здравев.

ВИДЕО | Судијката Неделкова за Утрински брифинг: Јас сум голем трофеј – некој не сака да ме види во судскиот систем

 

Прочитајте и...  Инцидент на изрекувањето на пресудата на Мијалков: Службеник од УБК пробал да влезе со нож во судница

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО I  Руски дипломати ја напуштија Северна Кореја туркајќи вагонче од воз

Слободен печат

ВИДЕО: Воздушниот напад на Бајден врз Сирија – симболичен гест, вовед во војна или нешто друго?

Слободен печат

Родителите на исчезнатите млади момчиња апелираат до Вучиќ да не објавува фотографии и снимки од монструозните убиства на кланот на Веља Невоља

Слободен печат

ВИДЕО | Забавата поради која Неделковски и Пандов завршија во полиција

Слободен печат

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

Остави Коментар