Затворена фабриката „Мода“ во Свети Николе: 19 лица позитивни на Ковид-19, ќе се тестираат сите 730 вработени

Бројот на заболени со коронавирус во Свети Николе се зголемува, а од општинскиот кризен штаб вчера соопштија дека во градот има вкупно 50 заболени, додека 75 лица се наоѓаат во самоизолација бидејќи имале контакт со заболени лица.

Според овие информации, состојбата во градот е најалармантна во текстилната компанија „Мода АД“, која всушност е поделена на две конфекции, каде има вкупно 730 вработени лица.

Директорот на конфекцијата, Ангел Димитров, за „Слободен печат“ вели дека досега се тестирани над 200 вработени, од кои утрово добиле информација дека 19 се позитивни, поради што фабриката ќе се затвори на неопределено време.

– Се тестираа над 200 вработени од кои 19 се покажаа како позитивни на вирусот, поради што одлучивме да ја затвориме конфекцијата на одредено време – вели Димитров.

Прочитајте и...  Во Саудиска Арабија трета фаза од испитувањето на кинеската вакцина против Ковид-19

Токму поради тие 19 потврдени случаи со коронавирус, Димитров истакна дека ќе бидат тестирани и сите преостанати работници од двете конфекции.

– Во понеделник на сопствен трошок ќе ги тестираме комплетно сите работници. Откако ќе ги видиме резултатите на сите вработени дополнително ќе донесеме одлука за тоа кога повторно ќе почнеме со работа – додаде Димитров, истакнувајќи дека дотогаш конфекцијата останува под клуч.

Од друга страна, до редакцијата на „Слободен печат“ пред неколку дена пристигна жалба од вработена во конфекцијата „Мода АД“, која сакаше да остане анонимна, а која вели дека вработените одамна стравувале за создавање на потенцијален кластер во оваа фабрика, поради што сметаат дека таа требало да се затвори од претходно, а исто така се пожали и на лошите хигиенски услови.

Прочитајте и...  Во страотна автобуска несреќа во Унгарија еден загинат и 34 повредени (ФОТО)

„Сакам да останам анонимна од јавноста со причина да не го изгубам работното место, но во исто време ние го губиме и здравјето. Во конфекцијата „Мода“ во Свети Николе има 10 вработени кои се заболени, а околу 50 се во изолација. Во едно интервју од неодамна нашиот директор изјави дека ако се појави еден позитивен случај ќе ја затвори фабриката, а сега има десетина заболени. Инаку и кујната ни е укината и за оброк ни се дава ладен сендвич надвор заедно со мувите и нивните кучиња. Мислам дека е крајно време да се освести некој за доброто на сите вработени“, ни пишува оваа текстилна работничка.

Димитров пак ги демантираше овие шпекулации, односно вели дека конфекцијата била превентивно затворена уште во април кога немало ниту еден позитивен случај на Ковид-19, а посочи и дека редовно се почитувале сите мерки за заштита од вирусот.

Прочитајте и...  Кардиоваскуларните болести и ракот најчести причини за смрт во Европа и кај нас

– Тоа се случи во април кога немаше ниту еден заболен. Ние постапивме по одлуката на Владата, поточно по уредбата за примена на закон за работни односи и на 16 април затворивме на две недели, иако во тоа време немаше ниту еден заразен. Тоа го направивме токму поради ваквите притисоци за да се почитуваат сите превентивни мерки. Сега кога вирусот е навистина присутен во конфекцијата од пред неколку денови, принудени сме повторно да затвориме – изјави Димитров.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат