Tag : Димитров

Вести Македонија Слајдер

Берлин не се согласува со нови услови и критериуми за Скопје, ЕУ со помош од 120 милиони евра

Слободен печат
Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, вчера оствари неколку средби со претставници на ЕУ, за прв пат откако е поставен на оваа позиција. Шефот на...
Вести Македонија Слајдер

Димитров: Утринско кафе со германскиот министер за Европа, Мајкл Рот (ФОТО)

Слободен печат
Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, утрово во Брисел се сретна со германскииот министер за Европа, Мајкл Рот, чија земја претседава со ЕУ до крајот...
Вести Македонија

Димитров-Брегу: За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста

Слободен печат
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска имаше средба со Генералната секретарка на Советот за регионална соработка (РСС), Мајлинда Брегу која...
Вести Македонија

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Слободен печат
Германското Министерство за надворешни работи одбива директно да го коментира бугарскиот меморандум за преговорите на Северна Македонија со ЕУ, но вели дека останува валидна формулата...
Вести Македонија Слајдер

Димитров: Бугарија во членот 2 од Договорот за пријателство има обврска да ни помага во процесот на европска интеграција

Слободен печат
Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во интервју за „360 Степени“ го коментираше меморандумот на Бугарија и дали е изненаден од тонот во документот. -Не...
Вести Македонија

Димитров: Новата методологија овозможува подинамичен преговарачки процес, наша цел е тоа да го искористиме

Слободен печат
Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска се сретна со овластениот министер за Европа и надворешни работи на Република Албанија, Гент Цакај, кој престојува во официјална...
Вести Македонија

Димитров: Ја ценам поддршката што Швајцарија ја дава во процесот на нашите европските интеграции

Слободен печат
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров, денеска оствари работна средба со амбасадорката на Швајцарија во Северна Македонија, Сибил Зутер Техада. Како што соопшти СЕП,...
Вести Македонија

Средба Димитров – Ромео: Италија дава постојана политичка и економска поддршка за Македонија

Слободен печат
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денес имаше проштална средба со италијанскиот амбасадор во заминување, Карло Ромео, на која што беше...
Вести Македонија Слајдер

Димитров: Новата Влада ќе го задржи континуитетот на европската агенда, како и за време на мандатот на Жбогар

Слободен печат
Како и за време на мандатот на амбасадорот Жбогар, новата Влада и во следниот период ќе го задржи континуитетот на европската агенда, порача вицепремеиерот за...
Вести Македонија Слајдер

Османи и Димитров не очекуваат пречки од Бугарија во преговорите за членство во ЕУ

Слободен печат
Бујар Османи и Никола Димитров, кои денеска ги примопредоадоа функциите на вицепремиер за европски прашања и министер за надворешни работи, не очекуваат пречки од соседна...