Tag : конфекција

Вести Македонија Слајдер

Пет работнички во штипска конфекција заразени со коронавирус

Слободен печат
Една штипска конфекција е затворена по појава на пет позитивни случаи меѓу работниците и со симптоми на коронавирусот. Конфекцијата производството го прекинала вчера, по препорака...
Вести Македонија

Досега две штипски конфекции направија приватни тестирања за коронавирусот

Слободен печат
Изминатите десет дена две штипски конфекции направија приватен скрининг на своите вработени, со цел да се утврди колкав број од работниците се заразени со Ковид-19,...
Вести Македонија Слајдер

Бочварски: Штип е на удар од трет бран, се надеваме дека бројот на заразени ќе се ограничи и намали во наредниот период (ВИДЕО)

Слободен печат
Ова што се случува во Штип е своевиден трет бран. Се вклучи алармот дека имаме сериозен удар од КОВИД-19. Се случи масовно тестирање во една...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Високиот број новозаразени се должи на кластер од конфекција во Штип

Слободен печат
Високиот број на новозаразени од саботата (241) исто како и некои претходни варијации т.е. отскокнувања од вообичаениот број, се должи на мал кластер во една...
Вести Македонија Слајдер

Позитивни 53 работници од скринингот во светниколската конфекција „Мода”

Слободен печат
Во светниколската конфекција „Мода” вкупниот број заразени работници изнесува 53 откри скринигот, кој го направи компанијата. Последните резултати од тестирањето се пристигнати утринава, кои покажаа...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Затворена фабриката „Мода“ во Свети Николе: 19 лица позитивни на Ковид-19, ќе се тестираат сите 730 вработени

Михаило Донев
Бројот на заболени со коронавирус во Свети Николе се зголемува, а од општинскиот кризен штаб вчера соопштија дека во градот има вкупно 50 заболени, додека...
Вести Македонија

Гласен Текстилец: Конфекција во Пробиштип затворена поради нови случаи на Ковид-19

Слободен печат
Поради новите случаи на коронавирусот, една пробиштипска конфекција од вчера е затворена, а работниците се испратени на колективен годишен одмор, информира Кристина Ампева од НВО...
Вести

Затворена штипската конфекција во која има нови позитивни случаи на Ковид-19

Слободен печат
Текстилната конфекција во која деновиве се регистрираат позитивни случаи на Ковид 19, а денеска има уште неколку работници кои се заразени, се затвора на седум...
Вести Македонија

Два нови случаи со Ковид-19 во штипска конфекција и два во детска градинка

Слободен печат
Во новата осма штипска конфекција, каде вчера се појави првиот позитивен случај со коронавирус, денеска се регистрираат два нови случаи, истакна на денешната прес-конференција командантот...
Вести Македонија

Уште 800 текстилни работници треба да се тестираат во рамките на скринингот во Штип

Слободен печат
Забраната за работа во штипските тестилни и кожарски фабрики и денеска се почитува, информира градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски и Кристина Ампева од НВО...