За побрза дигитализација неопходана соработка со приватниот сектор - Слободен печат

За побрза дигитализација неопходана соработка со приватниот сектор

Земјава е длабоко зачекорена во процесот на дигитализација и на него се работи многу, но се уште има недостатоци. Со стручно согледување на состојбата и поголема интероперабилност, посебно меѓу министерствата и јавните институции, за кратко време може да се постигнат значајни резултати, беше речено на денешната 16. конференција на МАСИТ.

Учесниците порачаа дека податоците денес се еден од клучните ресурси, а наскоро ќе станат и најголемата вредност на компаниите.

– Најголемите технолошки компании во светот се токму оние што ги поседуваат податоците. Нашата држава е веќе масовно зачекорена во областа на дигитализацијата на јавниот сектор, но клучна е соработката со приватниот сектор- изјави министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски.

Тој потсети дека е веќе објавен порталот за отворени податоци со поставени над 200 податочни сетови од преку 45 институции, во функција е и Националниот портал за електронски услуги, кој ќе биде пуштен во употреба следниот месец, а лансиран е и Централниот регистар на население.

– Ова значи дека граѓаните ќе можат на законски начин да го користат својот електронски идентитет за добивање услуги и од јавните институции, но и од приватниот сектор- потенцира министерот.

Тој најави и дека следниот период со поврзување на разните бази на податоци и нивната дигитализација, ќе се креира уште поголема база на податоци кои ќе ги користат и приватните компании за развој на нови бизниси, анализи и иновативни решенија, како и државата за да стане поефикасна во испорачувањето услуги и да се доближи до граѓаните.

Претседателката на Бордот на директори на МАСИТ, Анета Антова Пешева уште еднаш го нагласи значењето на ИКТ индустријата, посочувајќи дека за само два месеца, од јуни до август годинава, платите во овој сектор се зголемени за седум отсто.

– Според растот што го имаме треба да се обрне поголемо внимание на ИКТ индустријата која за два месеца ги зголеми платите за седум проценти без каква било интервенција и сега тие во просек изнесуваат 96.430 денари бруто или 63.800 нето. Со зголемување на платите од 12.000 на 14.500 нема да ги задржиме младите во земјава, но можеме да почнеме да ги убедуваме да останат ако имаат добар стандард и добар третман- нагласи Антова Пешева.

Порача и дека ИКТ индустријата во земјава треба да се качи на повисоко ниво и да биде столб на стопанството, а не сервисна дејност како што засега се третира.

Прочитај повеќе

Шолц: Велика Британија ќе има „последици“ по Брегзит

Слободен печат

Граѓаните умираат чекајќи ја правдата во Македонија

Мизрахи-Сахакиан: Грижата за ранливите категории и креирање нови работни места, приоритет во заедничката соработка

Слободен печат

ФИТУР- Шпанија отвори нови можности за македонскиот туризам

Слободен печат

Рама: Политиката на Харадинај наштети на Косово, а на Србија и даде предност

Слободен печат

Заев: Падовите во делот на корупцијата во државата се случувале од 2006 до 2017 година

Слободен печат

Остави Коментар

four × five =

Прочитај повеќе

ЛУКАРЕВСКА ОДГОВАРА НА 30 ПРАШАЊА: Обожава боза, мрази полнети пиперки (ВИДЕО)

Слободен печат

Пластичните картички ќе исчезнат, но не и готовината

Слободен печат

Заев: Без разлика дали методологијата ќе биде готова или не, очекуваме датум за почеток на преговори

Слободен печат

„Коха диторе“: Постигната е принципиелна согласност за отворање на железничка линија Приштина-Белград

Слободен печат

Макрадули: Најмногу отпад се увезувало во 2015 и 2016 година, ама не знам каде се складирал, тогаш бев без работа

ОЈО бара нов притвор за Емил Јакимовски од Скопје

Горан Наумовски