1 C
Скопје

Tag : ит

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Не ги затворајте групите, затворете ги креаторите на „јавните соби“!

Горан Наумовски
Засега нема нови апсења на членови, а уште не се пронајдени креаторите и администраторите на групата „Јавна соба“, на која беа споделувани експлицитни фотографии и...
Вести Економија

Најпосакуваната професија на пазарот: Колку заработуваат ИТ експертите?

Слободен печат
Според денешното истражување на Brainster со помош на алатка за кариерно советување која била искористена од над 7.000 учесници, најмногу од нив, односно 17,1 отсто...
Вести Свет Слајдер

Нови проблеми со социјалните мрежи: Пад на „ВатсАп“, на „Телеграм“ и на „ЈуТјуб“

Слободен печат
Корисниците на „ВатсАп“ (WhatsApp) во многу земји пријавија проблеми со социјалната мрежа. Најголем дел се однесуваат на корисниците во Европа (Шпанија, Франција, Италија, Германија, Белгија,...
Вести Економија

Ванчо Орданоски: Државата мора да размисли да воведе субвенции за ИТ индустрија

Слободен печат
„Младите и образовани луѓе често заминуваат. Актуелна во светски рамки е ИТ индустрија, која создава нето износ од 160 милиони евра, со перспектива да стигне...
Вести Економија

За побрза дигитализација неопходана соработка со приватниот сектор

Слободен печат
Земјава е длабоко зачекорена во процесот на дигитализација и на него се работи многу, но се уште има недостатоци. Со стручно согледување на состојбата и...
Вести Економија

На Шведска и се потребни ИТ работници, а и еве колкави плати им нудат!

Слободен печат
Во Шведска, како и во многу други земји во светот, последниве години има зголемена побарувачка за работници и професионалци во ИТ секторот. Работниците во овој...
Вести Економија

Манчевски дел од првиот ИКТ дијалог меѓу ЕУ и Западен Балкан

МИА
Посветени сме на обезбедување еднаков пристап до јавните услуги за граѓаните и бизниси и поголемата достапност на услуги и можности преку дигитални канали. За да...