За 2,5 денари долг, камата и трошоци од 600.000 денари

За 2,5 денари заостанат долг од пред 12 години, кичевчанката Злата Штерјоска треба да плати 600.000 денари.

Ова е само еден пример што ја зовре атмосферата во однос на присилната наплата на стари долгови со што се соочија граѓаните, особено сега пред крајот на годината кога извршителите ги расчистуваат сметките.

Здружението „Стоп за извршителите“ веќе организира два масовни протести, но најави дека ќе протестира секој вторник доколку не се усвојат нивните барања – бришење на каматите за старите долгови кај јавните претпријатија и акционерски друштва што се претежно во државна сопственост, ограничување на износот на банкарските камати и ограничување на застареноста на долгот, односно бришење стари долгови.

Воскреснаа каматите од Македонска банка

За тоа какви судбини споделиле граѓаните во врска со заостанатите долгови, разговаравме со Марјан Ристески, активист во здружението „Стоп за извршителите“.

Прочитајте и...  Флорида урива рекорди во ширење на коронавирусот

Ристески вели дека кај нив дошле да се пожалат граѓани за долгови во Македонска банка, која 12 години веќе е во ликвидација. Според сознанијата на „Стоп за извршителите“, присилна наплата за долгови од Македонска банка има дури за 3.200 граѓани.

– Ни пријде една жена и ни раскажа дека ѝ е блокирана сметката за долг од 500 евра во Македонска банка, кој сега станал неколкукратно поголем. Жената вели дека сега е пензионерка, но дека работела во Централниот регистар, така што е доста упатена во работењето на компаниите. Сепак, таа иако неколкупати се обидувала да си го подмири долгот, во тоа не успеала, затоа што не знаела на која сметка да ѝ уплати пари на банка што е 12 години во ликвидација – вели Ристески.

Тој раскажува и дека до него стигнуваат многу поплаки за каматите од банките.

Прочитајте и...  Најголемите европски музеи неделно губат по 600.000 евра

– Секако, ако некој не си го плати долгот навреме во банка, мора да има камата. Банките така функционираат, инаку би имале проблеми со ликвидноста. Но примерите што ги слушаме се надвор од разумот. Еден човек ми покажа документ според кој неговиот основен долг е 300.000 денари, а за тоа треба да ѝ врати на банката 1,2 милиони денари. За вакви примери разговаравме со сродни европски здружение. Оттаму ни беше кажано дека во некои европски земји висината на каматата за банкарски долг е ограничена на висината на основицата. Ние тоа го бараме. Ако некој должи, на пример, 3.000 евра, најмногу толку пари и да даде за камата – вели Ристески.

За неплатена карта во ЈСП долг од 35.000 денари

Ристески вели дека ако банките мора да наплаќаат камата, јавните претпријатија може да ги избришат каматите, или да ги сведат на минимум. Притоа, тој нагласи дека наплатата преку извршители од страна на јавните претпријатија, им носи неразумно големи трошоци на граѓаните.

Прочитајте и...  Јанушев: Бесплатна гасификација до секој дом, финансиската помош и 4 милијарди евра инвестиции за економскиот развој

– Ми дојде еден татко и ми раскажа дека неговиот син не платил карта во ЈСП и дека го фатиле контролорите, но дека за тоа не го ни информирал. Потоа, преку извршител му стигнала блокада на сметка и тоа во износ од 35.000 денари. Замислите, за автобуски билет од 35 денари, некој треба да плати казна од 35.000 денари. Па тоа е лудило! – вели Ристески.

Во однос на тоа од кога стигнуваат заостанати долгови, Ристески посочи еден пример на граѓанин што дошол со заостанат долг и камати и трошоци за сметка за парно греење направена дури во 1994 година!

Прочитај повеќе

Негативни се сите тестови на српските туристи на грчкиот остров Евија

Слободен печат

Црна Гора ги засили инспекциите поради прекршувања на мерките во угостителските објекти

Слободен печат

Деркоски: Ги повикувам граѓаните масовно да излезат на гласање, да не се плашат за своето здравје

Слободен печат

Трајанов: И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се директно инволвирани во злоупотребата на системите за прислушување, кривична одговорност за клиентелизмот

Слободен печат

Експерти на СЗО следните два дена ќе го истражуваат потеклото на коронавирусот во Кина

Слободен печат

Морисон: Австралија ќе го намали бројот на граѓани на кои ќе им биде дозволено да се вратат од странство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Андоновиќ: Гандиевски протести како отпор на насилните демонстрации (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Вработен во Дрекслмаер нов позитивен случај на коронавирус во Кавадарци

Слободен печат

Се подобруваат условите на Клиниката за нефрологија – реновирањата во завршна фаза

Слободен печат

Режим, полициска бруталност и реакции со двоен аршин

Срѓан Ивановиќ

Николовски: Публиката ќе мора да усвои нова етика на однесување (ВИДЕО)

Слободен печат

Хонгконг ги затвори сите училишта по пораст на новозаразени од коронавирусот

Слободен печат