13 C
Скопје

Tag : камата

Вести Економија

НБ: Макроекономските параметри поволни и без поголеми отстапувања во однос на очекувањата

Слободен печат
 Движењата кај основните макроекономските параметри се поволни и без поголеми отстапувања во однос на очекувањата кога се уште постојат неизвесност и ризици од пандемијата предизвикана...
Вести Економија

Нацевска: Намалувањето на основната каматна стапка на цената на кредитите за полесно надминување на кризата

Слободен печат
Одлуката за натамошно монетарно олабавување, односно за намалување на основната каматна стапка, ја донесовме во услови на стабилни движења на девизниот пазар, умерена и стабилна...
Вести Економија

Бесими: Ако компаниите го прошират бизнисот 30 до 50 проценти од бескаматната кредитна линија ќе се претвори во грант

Маја Терзиова
Важно е компаниите, кои покажале позитивни резултати, да ги инвестираат нивните средства за да ги развијат бизнисите, за што следува  дополнителна помош од државата. Со...
Вести Скопје

Акцијата на „Водовод и канлизација” за наплата на долгот без камата трае до 15 декември

Слободен печат
Акцијата на „Водовод и канализација” за исплата на долговите без камата за задоцнето плаќање завршува на 15 декември. Од „Водовод и канализација” ги повикуваат сите...
Вести Ви Препорачуваме Економија

За одложувањето на кредитите, граѓаните ќе платат 39 милиони евра

Весна Дамчевска
Шестмесечното одложување на отплатата на кредити, но со истовремено пресметување камати за тие месеци, ги натрупаa долговите што ги должат граѓаните во банките. Според последниот...
Вести Економија

„Македонски Телеком” со зголемени приходи од продажба за 0,7 проценти во првата половина од годината

Слободен печат
Приходите од продажба на „Македонски Телеком” во првите шест месеци од годинава, во споредба со претходната година, се зголемени за 0,7 отсто и изнесуваат 5.177...
Вести Македонија

До петок може да ги плаќате заостанатите сметки за вода на рати и без камата

Слободен печат
ЈП „Водовод и канализација” – Скопје, во интерес на своите корисници и граѓаните на Град Скопје, почнувајќи од 17 јуни 2020 година почна со спроведување...
Вести Скопје

ЈП Водовод и канализација: Десет дена до завршување на акцијата за наплата на долговите на рати без камата

Слободен печат
ЈП Водовод и канализација – Скопје продолжува да работи во интерес на своите корисници и граѓаните на град Скопје. Во таа насока, ЈП Водовод и...
Вести Економија Слајдер

Продолжува трендот на намалени каматни стапки за кредити

Слободен печат
Каматната стапка на кредитите во мај просечно изнесува 4,83 отсто и претстаува продолжување на трендот на намалување од 0,03 процентни поени на месечно и 0,37...
Вести Скопје

Должниците на „Водовод и канализација” – Скопје можат да ги платат долговите без камата, на рати

Слободен печат
Управниот одбор на ЈП „Водовод и канализација” – Скопје донесе одлука со која изврши отпис на побарувања по основ на наплата на затезна, односно казнена...