18.8 C
Скопје

Вучиќ: Србија и ОАЕ имаат четири вида вакцини на располагање

Обраќајќи им се на медиумите, Вучиќ рече дека вакцините АстраЗенека, што денеска пристигнаа во Србија, се резултат на билатерален или трилатерален договор.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска посочи дека ревакцинацијата е од клучно значење и изрази верување дека ќе бидат вакцинирани и ревакцинирани 1,1 до 1,2 милиони луѓе, што е 20 отсто од возрасната популација, пред да пристигнат вакцините од програмата Ковакс. Вучиќ го пречека авионот со вакцините на „Астра Зенека“ на аеродромот „Никола Тесла“ нешто пред осум часот.

Во првиот контингент беа доставени 150.000 дози. Обраќајќи им се на медиумите, Вучиќ рече дека вакцините АстраЗенека, што денеска пристигнаа во Србија, се резултат на билатерален или трилатерален договор.

Тој рече дека вакцините пристигнале од Истанбул, нагласувајќи дека Србија, заедно со Обединетите Арапски Емирати, е единствената земја што има повеќе од три вида вакцини на располагање.

„Потребно беше многу напор, но успеавме благодарение на нашите пријатели од Велика Британија и Индија. Го молев Борис Џонсон и некои други луѓе, да не откривам баш сè. Им благодарам за поддршката и вниманието што и го посветија на малата Србија“, рече Вучиќ пред новинарите на аеродромот.

На прашањето кога ќе пристигнат вакцините од програмата Ковакс, тој рече дека околу 100.000 вакцини на АстраЗенека можно е да пристигнат во првата половина на март.

 

Поврзани вести

Пукотница во Колорадо: Вооружен напаѓач уби едно лице и полицаец

Слободен печат

ВИДЕО | Големиот Таско му се поклони на Гранде Пандев: Ти си тој што остануваш вечно во нашата меморија

Слободен печат

Приведено лице во Драчево по распишана централна потерница

Слободен печат

Дендиас: Грција можно е кривично да ги гони одговорните за киднапирањето на летот на Рајанер

Слободен печат

 „Слободен печат“ во Амстердам: Крај на една историска епизода како почеток на нова?

Слободен печат

ВИДЕО | Андоновиќ: Тензии во Црна Гора – владата на Кривокапиќ пред оставка поради резолуцијата за Сребреница

Слободен печат

Остави Коментар