Tag : ОАЕ

Вести Свет Слајдер

САД како посредници, Трамп како сведок: Историски мировен договор меѓу Израел, Бахреин и ОАЕ

Слободен печат
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потпиша историски договор за воспоставување дипломатски односи на еврејската држава со Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин, во присуство на американскиот...
Вести Свет

Кушнер: Мирот меѓу Израел и ОАЕ одговара на стремежите на нивните народи 

Слободен печат
Мирот и нормализираните односи меѓу лидерите на Израел и Обединети Арапски Емирате одговара на стремежите на народите на тие земји, истакна денеска Џаред Кушнер, висок...
Вести Свет

Експлозии во Абу Даби пред доаѓањето на Нетанјаху и американски претставници

Слободен печат
Tри лица загинаа, а неколкумина се повредени во две одвоени експлозии во главниот град на Обединетите Арапски Емирати, Абу Даби и туристичкиот центар Дубаи, соопшти...
Вести Свет

Израел ќе воспостави директни летови со ОАЕ

Слободен печат
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел подготвува директни летови преку Саудиска Арабија кон Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), како дел од нормализацијата на односите...
Вести Свет

Поранешниот шпански крал Хуан Карлос живее во ОАЕ од 3 август

Слободен печат
Хуан Карлос во изјава објавена на 3 август наведе дека ќе ја напушти земјата, но не ја наведе крајната дестинација. Одлуката на 82-годишниот Хуан Карлос...
Вести Свет

ОН го поздрави договорот меѓу Израел и ОАЕ, Иран го оквалификува како срамен

Слободен печат
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска го поздрави договорот за нормализирање на односите меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати, додека Иран го оквалификува како...
Вести Свет

Со посредство на САД, Израел и ОАЕ постигнаа историски мировен договор

Слободен печат
Израел и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) денеска постигнаа историски мировен договор, што ќе доведе до целосно нормализирање на односите меѓу двете земји од Блискиот исток,...
Вести Свет

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи на Обединетите Арапски Емирати користи обучени кучиња за да открие присуство на инфекција со коронавирус, објави денеска телевизијата Ал Арабија. Министерството...
Вести Свет

Се олеснуваат рестриктивните мерки во ОАЕ

Слободен печат
Во рамките на олеснувањето на рестриктивните мерки воведени во Обединетите Арапски Емирати поради пандемијата на коронавирусот, во Дубаи е дозволено повторно отворање на јавните паркови,...
Вести Регион

ОАЕ испратија помош од околу 11 тони медицински материјал за Грција

Слободен печат
Специјални медицински заштитни комбинезони, медицински ракавици, заштита за обувки, средства за дезинфекција, меѓу друго содржи помошта, околу 11 тони медицински материјал, што од Обединетите Арапски...