Врачен демарш на американската амбасадорка во Москва поради нападот на Украина врз Севастопол

Напад над Севастопол / Фото EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

На американската амбасадорка во Москва, Лин Трејси, денеска и беше врачен демарш поради ракетниот напад на Украина на плажата во Севастопол на Крим, со напомена дека Русија подеднакво ги обвинува Вашингтон и Киев за тој напад, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

„Ваквите акции на Вашингтон нема да останат без одговор“, соопшти Министерството.

Во соопштението за медиумите се наведува дека демаршот му бил доставен на американскиот амбасадор во руското Министерство за надворешни работи, пренесе РИА Новости.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот