27.8 C
Скопје

Војниците на Беливук откажуваат послушност: Почнаа да откриваат сè за злосторствата на кланот

Членовите на криминалната група предводена од Вејко Беливук познат како Веља Неволја и Марко Мијковиќ, попознат како Mecaр, почнаа да им вртат грб на своите водачи и да ги откриваат злосторствата што ги сториле. Благодарение на членовите на кланот кои решија да проговорат, и покрај заканите што ги добија од Беливук и Мијковиќ, беше откриена тајната просторија во куќата на ужасите во Ритопек!

Во тајната просторија во „куќата на ужасите“ на Веља Неволја телата на жртвите ги мелеле во огромна машина за мелење месо?

Иако полицијата детално ја прегледала куќата во Ритопек неколку пати и собрала бројни докази од неа, само кога „војниците“ на Беливук започнале да зборуваат и да ги признаваат злосторствата откриено е дека во подрумот има тајна просторија. Она што беше пронајдено во оваа просторија ги изненади дури и искусните оперативци и инструктори. Цел арсенал оружје како за опремување на армија, индустриска мелница за месо и други алатки што укажуваат на тоа дека членовите на кланот брутално ги убивале своите жртви, а потоа ги мелеле остатоците од нивните тела ја шокита јавноста.

Оружјето што беше пронајдено во бункерот на Беливук во Ритопек има голема деструктивна моќ и, како што се сомнева полицијата, било користено за пресметка со луѓе кои имаат свое обезбедување и возат блиндирани возила.

Абазовиќ на сослушување: Знам кој го пушти Веља Неволја да побегне во Црна Гора, но не можам да кажам

Како што беше соопштено од Министерството за внатрешни работи, обвинителот за организиран криминал кој работи на овој случај е задоволен од количината и квалитетот на доказите што биле собрани досега. Исто така, се наведува дека членовите на кланот помагаат во истрагата, но исто така и дека тие почнуваат да „акумулираат изјави“ на сведоци и жртви затоа што „луѓето се ослободуваат од стравот“.

Пред две недели, во ќелијата на Мијковиќ беше пронајден со мобилен телефон, преку кој комуницирал со членовите на кланот кои се на слобода и членови на навивачката група „Принципи“, кои ги предводи тој заедно со Веља. Токму така, Мијковиќ и Беливук знаеле што се случува надвор, им давале упатства на своите навивачи да им се закануваат на семејствата на уапсените членови на кланот со цел да ги замолчат устите и самите испратија заканувачки пораки. Сепак, Мијковиќ не се надеваше дека полицијата дознала за телефонот и дека ќе му биде одземен, иако тој добро го скрил во шише со песок, кое го користел како тежина за вежбање.

Колку била монструозна оваа група, потврдува и фактот дека Беливук и Мијковиќ биле подготвени да ги убијат „своите“.

ВИДЕО: Страотни детали од мачењето на „Пинк пантерот“ Љепоја: Свирепите убијци 18 пати ги изнесувале парчињата од телото

Министерот за полиција Александар Вулин рече дека членовите на кланот меѓусебно разговарале дали да убијат двајца членови на криминалната група кои имале задача да ги однесат телата на убиените на Дунав и да ги фрлат во реката, но додека тие го правеле тоа, тие не ги исклучиле нивните мобилни телефони. Како што изјавија министерот Беливук и Миjковиќ, членовите на групата се плашеле дека „ќе ги предадат со нивната глупост“.

Поврзани вести

Невреме во Русија: За шест часа паднал дожд како за месец дена- сѐ е под вода

Слободен печат

Намалено ДДВ за 30 отсто на пет грчки острови погодени од бегалските и мигрантските бранови

Слободен печат

„Астра-Зенека“: ЕУ го загуби правниот спор

Слободен печат

Полска ја обвини Русија за голем кибер напад врз Владата

Слободен печат

UN Women: Пандемијата посилно ги погоди работните места на жените

Слободен печат

Денеска се регистрирани 19 нови случаи, 2 лица починаа

Слободен печат

Остави Коментар