27.8 C
Скопје

Абазовиќ на сослушување: Знам кој го пушти Веља Неволја да побегне во Црна Гора, но не можам да кажам

Црногорскиот вицепремиер Дритан Абазовиќ, одговарајќи на контролното сослушување пред Комитетот за безбедност и одбрана, рече дека е вистина дека во јануари 2020 година беше укината забраната за влез во Црна Гора за Вељко Беливук, наречен Веља Неволја, објавија црногорските медиуми.

Ова прашање му го постави претседателот на Управниот одбор, Милан Кнежевиќ. „Вистина е дека забраната за Беливук беше укината во јануари 2020 година. Не знаеме кој ја укина, работиме на тоа. Претпоставуваме кој е. Но, на крајот на краиштата, не можам да кажам зошто такво нешто се зборува јавно без докази”, рече Абазовиќ. Би сакал Црна Гора да забрани влез на многу криминалци, особено пред туристичката сезона.

Кнежевиќ, исто така, го прашал Абазовиќ дали има оперативна информација дека синот на Зоран Лазовиќ, Петар вработен во АНБ, редовно одржува контакти со еден од наводните водачи на кавачкиот клан, Радоје Звицер и дали е во корелација заминувањето на Звицер од Црна Гора за време на апсењето на припадниците на криминална група.

„Синот на Зоран Лазовиќ и Радоје Звицер … Имаме некои информации, така што тие не се далеку од вашите. Немам информации дека Зоран Лазовиќ, Петар Лазовиќ, Енис Баковиќ и Бранислав Брано Мишуновиќ се сретнале во еден бар во Подгорица“, рече Абазовиќ, одговарајќи на прашањето на Кнежевиќ.

Тој рече дека нема информации дека агентите на АНБ биле директно вклучени во ликвидацијата на Алан Козар во Грција.

Кнежевиќ го прашал и Абазовиќ дали имал информации дека Мило Ѓукановиќ, Душко Кнежевиќ, Веселин Велјовиќ и Милутин Симовиќ имаат државјанство на Обединетите Арапски Емирати. „Постојат интересни работи околу Емиратите“, рече кратко Абазовиќ.

Вицепремиерот апелираше што побрзо да се укине имунитетот на пратеникот на ДПС, Петар Ивановиќ.

Поврзани вести

Европската унија со економски санкции против Белорусија

Слободен печат

Вулин: Да им се забрани влез во Србија на оние кои гласаа за Резолуцијата за геноцид во Сребреница

Катерина Стевовска

ФОТО | Вистинско уживање! Се кандисавме за Охрид, бендисавме и топло препорачуваме: Кај Маја и Душица на домашни специјалитети од кои ќе ви се отворат сите чакри

Јасмина Кантарџиева Димков

Главен научник на СЗО: Разочарува резултатот на вакцината „КјурВак“

Слободен печат

ВИДЕО | Вознемирувачка ситуација: Мечка влегла во град во Јапонија, четири лица се повредени

Слободен печат

Гебрејесус: Очекувам Гвинеја да прогласи крај на епидемијата на ебола

Катерина Стевовска

Остави Коментар