Војна на богатите: Илон Маск „удри“ по Бил Гејтс

Илон Маск, основачот и извршен директор на Тесла, реагираше за сомнежите на Бил Гејтс во врска со одржливоста на електричните камиони.

Најновата „војна“ меѓу милијардерите се случи викендов кога тој остро реагираше на коментарите на коосновачот на Мајкрософт.

Илон Маск / Фото: EPA-EFE/ADAM S DAVIS

Маск очигледно е револтиран од неодамнешната објава на блогот „GatesNotes“ на 24 август, во која Гејтс пишува за големиот напредок што е постигнат кај електричните возила. Гејтс објаснува дека батериите стануваат поевтини и дека зголемената конкуренција ќе создаде поголем проблем при изборот на потрошувачите. Но, дури и ако опцијата за патување на кратки релации се развие во опција за подолги патувања „веројатно никогаш нема да биде практично решение за големите товарни камиони, бродови или патнички авиони“.

Прочитајте и...  Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ
Бил Гејтс / Фото: Профимедиа

Гејтс објаснува дека проблемот е во тоа што батериите се големи и тешки и „Колку повеќе тежина сакате да пренесете, толку повеќе батерии ќе ви бидат потребни за напојување на возилото. Но, колку повеќе батерии користите, толку повеќе тежина додавате – а за тоа ќе ви треба повеќе енергија… Електричната енергија функционира кога станува збор за кратки растојанија, но ни треба поинакво решение за тешки, долги возила“.

Ова воопшто не му се допадна на Илон Маск, па ја прокоментира изјавата на Гејтс преку Твитер, одговарајќи на прашање од еден корисник. Иако неговиот одговор беше сосема краток – „Тој нема поим“, предизвика лавина коментари на оваа социјална мрежа.

Ова не е прв пат Маск да има негативни забелешки за Бил Гејтс.

Прочитајте и...  Го немам тој код на криминалец во мене: Панки од „Куку Леле“ прозборе за апсењето во Грција! (ВИДЕО)

Во февруари, Илон коментираше дека неговиот разговор со најбогатиот човек на светот е неинспиративен.

Несогласувањата почнаа откако Гејтс во едно интервју спомена дека купил електрично „порше тајкан“, а не „тесла“.

Прочитај повеќе

Не ви препорачуваме да се задевате со нив – Трите најодмаздољубиви хороскопски знаци

Слободен печат

Бојан и Марија од „Ај Кју“ ја напуштија Македонија! (ФОТО)

Слободен Печат

Пејачката Ана Николиќ „случајно“ го покажа задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Дизни најави продолжение на „Кралот Лав“

Слободен печат

Зошто луѓето не ве сакаат? Водолиите заведуваат, Вагите се пресметливи, а овој знак е најголемото злопамтило во зодијакот!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

Научниците открија: Пиењето кафе може да помогне во лечењето на ракот на дебелото црево!

Слободен Печат

Утре почнува учебната година: Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат

Намирници кои треба да ги конзумирате доколку сакате вашите нокти да се совршено здрави и цврсти!

Слободен Печат

Том Хенкс важи за најдобриот холивудски сопруг, но тоа не било секогаш така – Актерот ја изневерувал својата прва сопруга и ја оставил со две мали деца! (ФОТО)

Слободен печат

Венчани се, не живеат заедно, а функционираат одлично: Гвинет Палтроу прослави две години брак со сопругот! (ФОТО)

Слободен печат