Воен ветеран на смртна постела имал само ЕДНА ЖЕЛБА: Посетата која ја побарал на сите им предизвикала СОЛЗИ (ФОТО)

Јоркширски териер бил доведен во одделението во Медицинскиот центар за воени ветерани и полиција Рејмонд Г. Марфи, во Албукерки, за да може, најверојатно за последен пат, да го види својот сопственик.

Воениот ветеран (69) моментално се наоѓа во болница, каде ги поминува своите последни денови, а имал само едно барање – повторно да го види својот најдобар пријател и миленик, Пач.

– Го прашав дали постои нешто што му е значајно. Лесно го организиравме ова – рекла Ејми Нил, социјална работничка која се грижи за Џон, за Албукерки Џурнал.

Фото: Фејсбук

Таа истакнала дека за оваа болница работи веќе 15 години, а смета дека и било чест да му помогне на Џон.

Прочитајте и...  Се руши хотел дивоградба на самиот брег на Охридското езеро (ВИДЕО)

Кога тоа утро го потсетила дека Пач му доаѓа на посета, старецот не можел да ја сокрие возбудата. Кога стигнал, го примил на гради и нежно го галел.

Фото: Фејсбук

Во остварување на желбата на војникот кој е на смртна постела учествувале и волонтери на  „Albuquerque Animal Welfare“, прифатилиште на кучиња кои рекле дека ова е прв пат да прават ваков гест.

– Кога го добивме барањето, знаевме дека мораме да ја исполниме таа желба, а патувањето помина добро. Пач беше тивок целиот пат, а кога влеговме во болницата не престана да лае. Како да знаеше дека повторно ќе го види Џон – кажал Дени Неварез, директор на прифатилиштето за кучиња во кое кучето се наоѓа.

Прочитајте и...  Уништен билборд со ликот на носителот на листа во ИЕ 3, Љупчо Нилоловски во Македонска Каменица

Тој додал дека на кучето му пронашле нов дом полн со љубов.

Фото: Фејсбук

Прочитај повеќе

Нов Зеланд ограничува места на меѓународни летови

Слободен печат

Партиите имаат уште 6 дена да ги претстават изборните понуди пред граѓаните

Слободен печат

Северна Кореја: Не планираме нов самит со САД, Сеул шири гласини

Слободен печат

Поголем број на оздравени од заболени лица, загриженост за нови случаи од Ковид-19 во регионот

Слободен печат

Трамп на Твитер: Училиштата мора да се отворат на есен

Слободен печат

Чавушоглу: Турција ќе одговори ако ЕУ воведе санкции

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Либански Хезболах и палестински Хамас: Планот на Израел е „агресија против палестинскиот народ”

Слободен печат

Карантин за луѓето кои во Црна Гора влегуваат од Србија

Слободен печат

Променливо облачно време со дожд, грмежи и силен ветер

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Руси и Саудијци на мета на првите самостојни британски санкции

Слободен печат

Заев му подари три знамиња на Мицкоски, од нашата држава, ЕУ и НАТО

Слободен печат