9 C
Скопје

Во штипскиот ковид центар слободни 32 кревети

Во штипскиот ковид центар, по неколку месеци е намален бројот на пациенти кои се лекуваат во болнички услови. Слободни кревети има за 32 пациенти.

Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска, вели дека на Инфективното одделение имат 36 пациенти, а на Одделот за анестезиологија имаат тројца пациенти. Оздравени се пет и примени четворица нови пациенти. Над половина од пациентите се на кислородна поддршка и тоа говори дека нивната здравствена состојба е тешка. Битката со коронавирусот ја загуби 72-годишна жена од Пробиштип.

Деновиве, во здравствените билтени, општините од источниот регион се со намалени бројки на новозаразени, а инфектолозите се надеваат дека граѓаните ги почитувале мерките и по неколку дена нема да имаат наплив на пациенти.

Прочитајте и...  ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Претепаното Ромче од Кочани низ солзи моли да го однесат кај мајка му

Поврзани вести

Министерство за економија ќе побара Владата да ја раскине концесијата за песок во Долно Коњари

Скопје за првпат добива вистински вертикални градини

СП.

Николовски: Објавен оглас за вработување на десет лица кои ќе го засилат тимот за борба против корупцијата

Слободен печат

Бектеши: Владата историски ја зголеми минималната плата

Слободен печат

ВИДЕО: Бајден: Го испративме Бин Ладен до вратите на пеколот, време е нашите трупи да се вратат дома

Слободен печат

Добри вести од Русија: Не е регистриран ниту еден случај на тромбоза по примање на вакцината „Спутник В“

Слободен печат

Остави Коментар