4 C
Скопје

Tag : респиратор

Вести Македонија Слајдер

Д-р Софијанова: Кога го донесоа бебето од Куманово имаше 845 грама, нејзиното име значи пролетен дожд и таа е вистински борец

Слободен печат
Девојче, родено со одвај 800 грама е вистински херој на одделението за Интензивна нега при Универзитетска Клиника за детски болести во Скопје. Целиот медицински персонал,...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Болните од коронавирус кои имаат проблеми со непцата почесто завршуваат на респиратор

Слободен печат
Според истражувањето објавено во „Журнал за клиничка пародонтологија“, пациентите со ковид-19 имаат најмалку три пати поголема веројатност да развијат компликации доколку заболениот има проблеми со...
Вести Македонија

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 442 пациенти, слободни кревети има

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 442 пациенти позитивни и суспектни на коронвирусот. По...
Вести Македонија

Во штипскиот ковид центар слободни 32 кревети

Слободен печат
Во штипскиот ковид центар, по неколку месеци е намален бројот на пациенти кои се лекуваат во болнички услови. Слободни кревети има за 32 пациенти. Портпаролот...
Вести Македонија

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 7 пациенти, а вкупно се лекуваaт 355 болни

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 7 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 355 лица сомнителни и потврдени...
Вести Регион

Српскиот патријарх се бори за живот: Иринеј приклучен на респиратор

Слободен печат
Српскиот патријарх е во исклучително тешка здравствена состојба и моментно е приклучен на апарати за одржување на работата на виталните органи. Лекарите се борат за...
Вести Свет

Во Германија умира секој трет пациент со Ковид-19 ставен на респиратор

Слободен печат
Во Германија починува секој трет пациент со Ковид-19, кој ќе биде ставен на респиратор, покажува истражувањето на клиниката „Хелиос”. Списанието „Шпигел” посочува дека во Германија,...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Анестезиолозите објаснуваат: Зошто некои пациенти се седум, а некои 30 дена на респиратор

Слободен печат
Пациентот се отстранува од механичка вентилација кога белите дробови можат сами да ја преземат функцијата, кога пациентот не се заморува и фреквенцијата на срцето му...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Ова е ковид-19! – Џенифер Анистон објави потресна фотографија од пријател на респиратор (ФОТО)

Слободен печат
Актерката Џенифер Анистон објави фотографија од пријател кој бил хоспитализиран и со потресни зборови им се обрати на обожавателите. „Ова е нашиот пријател Кевин. Совршено...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Се бори за живот: Ѕвездата од познатата серија е на респиратор! (ФОТО)

Васко Спасоски
Ѕвездата од серијата „Два ипол мажи“, актерката Кончата Ферел, позната по улогата на Берта, прертпела тежок срцев удар, после кој завршила на респиратор и се...