13 C
Скопје

Во САД наскоро вакцините на „Фајзер“ и за помлади од 16 години

Американската администрација за храна и лекови наскоро ќе одобри вакцинирање млади Американци на возраст од 12 до 15 години со „Фајзер/Бионтех“, јавија американските медиуми.

Во извештај на Њујорк Тајмс се цитира изјава на федерален службеник кој вели дека одлуката со нетрпение се чека бидејќи компанијата соопштила дека вакцината е безбедна и ефикасна и дека во клинички испитувања е откриено дека стимулира силен имунолошки одговор кај младите на таа возраст.

Вакцините на „Фајзер/Бионтех“ се одобрени во САД за употреба кај лица на возраст од 16 години и постари. 

Поврзани вести

ВИДЕО | Се слушна ѕвоното во Детската клиника: Малата Ана ја доби борбата со болестите

Слободен печат

Утре се одбележува Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот

Слободен печат

Бегал од полиција, па со 140 км на час удрил во лежечки полицаец

Слободен печат

Двајца станари со деменција побегнале од старечкиот дом во Тенеси благодарение на воената обука, персоналот казнет

Слободен печат

Деспотовски: Заврши времето на евтина работна сила, немаме луѓе за извоз

Слободен печат

Успорената демографија нема да ја сопре Кина

Гидеон Рахман/Financial Times

Остави Коментар