Во паркот кај Основниот суд во Берово: Споменик на четворицата загинати бранители од тој крај во конфликтот во 2001 година

Во Берово ќе се гради споменик на четворицата бранители кои загинаа во конфликтот во 2001 година. За таа цел како што информираа од Општината во тек е јавен конкурс за изработка на идеен проект за подигање на спомен обележјето.

– Претходно за таа прилика беровскиот Совет има донесено одлука од 15.12.2020 година за подигнување на спомен-обележје на четворицата бранители (Зоран Бубевски, Николчо Пехчевски, Љупчо Мирчовски и Димитар Двојаковски) од општина Берово кои загинаа во воениот конфликт во 2001 година. Во рамки на јавниот конкурс за изработка на идеен проект за изградба на споменикот ќе бидат запазени одредбите од Законот за меморијалните споменици и спомен-обележјата и програмата за одбележување на значајни настани и истакнати личности со спомен-обележја, истакнаа од Општина Берово.

Прочитајте и...  Кордалов за СП: Добро е што нема реалити-шоу од македонско-бугарската комисија

Спомен обележјето, како што додадоа, е планирано да се подигне во паркот кај Основниот суд Берово.

– Идејниот проект треба да содржи опис на видот и содржината на спомен-обележјето, податоци за настаните и личностите и објаснување за нивното значење, основни елементи за текстот што би бил истакнат на спомен-обележјето, порака што треба да ја симболизира споменикот или спомен обележјето, потребна документација и прилози што треба да ги содржи идејниот проект, како проектна документација, пресметковна вредност на спомен-обележјето и друго, додадоа од Општината.

Право на учество на јавниот конкурс кој ќе трае до 19.2.2021 година имаат домашни и странски физички и правни лица. За останатите детали надлежните ги упатија заинтерсираните да ја посетат општинската веб-страница.

Прочитајте и...  Путин: Руските вакцини се ефикасни и против новите соеви на ковид-19

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО I  Руски дипломати ја напуштија Северна Кореја туркајќи вагонче од воз

Слободен печат

ВИДЕО: Воздушниот напад на Бајден врз Сирија – симболичен гест, вовед во војна или нешто друго?

Слободен печат

Родителите на исчезнатите млади момчиња апелираат до Вучиќ да не објавува фотографии и снимки од монструозните убиства на кланот на Веља Невоља

Слободен печат

ВИДЕО | Забавата поради која Неделковски и Пандов завршија во полиција

Слободен печат

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

Остави Коментар