Во Либан пристигнува меѓународна помош, гувернерот ја нарече ситуацијата „апокалиптична”

Меѓународна помош почна да пристигнува во Либан  откако во две огромни експлозии во вторникот вечерта загинаа повеќе од 100 луѓе и над 4.000 се повредени.

Експлозиите го уништија пристаништето во главниот град Бејрут и уништија цели населби во градот. Десетици луѓе се исчезнати, а спасувачите продолжуваат да работат, со надеж дека ќе најдат преживеани.

Потресни сведоштва од Бејрут: „Видов војна, снимав војна, ова е апокалипса“(ФОТО+ВИДЕО)

– Ситуацијата е апокалиптична, Бејрут никогаш не знаел за такво нешто во својата историја, изјави градскиот гувернер Маруан Абуд, кој се расплака во солзи пред камерите во вторникот кога виде дека пристаништето е уништено.

Тони нитрат експлодираа во пристаништето во Бејрут – гувернерот низ солзи говори за „најголемата национална катастрофа“ (ВИДЕО)

Кувајт вчера соопшти за пристигнување на негов авион во Либан со медицинска помош.

Прочитајте и...  Над 31,3 милиони заразени од ковид-19 во светот, оздравени речиси 23 милиони

Руското Министерство за вонредни ситуации објави дека првиот од четирите авиони со помош слетал во Бејрут. Со него пристигнале екипи за спасување, лекари и медицинска опрема и мобилна болница заедно со 50 спасувачи и медицински персонал. Другите три руски авиони ќе достават лабораториска опрема за тестирање на коронавирус и заштитна опрема, како и друга помош.

Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH

Франција вчера испрати три авиони со неколку тони медицински материјали. Со нив патува и тим од служби за цивилна заштита.

Помош од Франција / Фото: EPA-EFE/BERTRAND GUAY / POOL MAXPPP OUT

Германија испрати 50 специјалисти од Федералната агенција за помош при катастрофи. Тие синоќа го напуштија Франкфурт со обучени кучиња и 15 тони опрема за откривање на луѓе под урнати згради.

Помош од Германија / Фото: EPA-EFE/RONALD WITTEK

Италија испрати пожарникари – специјалисти кои проценуваат хемиски опасности и оштетени згради, а Холандија – хуманитарни работници. Спасувачки екипи беа испратени од Чешка, Грција и Кипар, а Велика Британија вети помош од пет милиони фунти.

Прочитајте и...  „Самоопределување“: Трамп ги рехабилитира српските воени злосторници
Помош од Чешка / Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси најави отворање теренска болница во главниот град на Либан.

Помош понудиле САД, Турција и Израел, Иран и држави од Персискиот Залив, Тунис и многу други земји, како и ОН, Светската здравствена организација, Црвениот крст и Црвената полумесечина.

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Маричиќ – Тимоние: Франција е силен поддржувач за брз почеток на преговорите со ЕУ

Слободен печат

Кризата засега не влијае врз депозитите: Граѓаните не чепнале по заштедите, ама бараат повеќе кредити

Пановски: Податоците да не се кријат, има начини како да се намали смртноста од ковид-19

Зонско паркирање во Карпош нема и цела година по маалскиот референдум

Нов протест утре на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилство

Слободен печат

Германски ковид- 19 екперти доаѓаат во Косово

Илинка Иљоска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Проект за европска железничка мрежа: Ќе се обнови „Транс-Јуроп Експрес“ со супербрзи и ноќни возови

Слободен печат

Бектеши: Четвртиот сет на економски мерки ќе бидат потаргетирани

Слободен печат

Прекината седницата за избор на заменици министри, се чека Извештај од ДИК

Слободен печат

На полноќ завршува јавниот повик за субвенции за инвертер клими, досега 4.060 пријави

Слободен печат

Албанците се неспособни!?

Ерол Шаќири

Обвинение против скопјанец кој пред малолетните деца ја тепал сопругата со боксови