Тони нитрат експлодираа во пристаништето во Бејрут – гувернерот низ солзи говори за „најголемата национална катастрофа“ (ВИДЕО)

По експлозијата која го потресе Бејрут, на улиците од градот во пламен, телевизиските екипи го снимија гувернерот на тој град во солзи.

Гувернерот на Бејрут Филип Балос рече дека ова е најголема национална катастрофа во Либан.

„Ова е национална катастрофа. Во животот не сум видел толку голема катастрофа. Последиците од експлозијата се огромни, не можам да ги запрам солзите“, рече гувернерот.

Претходно Бадри Дахер, генералниот директор на либанските царини, потврди дека во пристаништето во Бејрут експлодирали тони нитрат.

Израел и Хезболах негираа дека имаат било каква врска со оваа катастрофа.

Две силни експлозии во Бејрут, има и повредени под урнатите згради (ВИДЕО)

 

Прочитајте и...  Судските такси за физички лица од 48.000 денари се ограничуваат до 6.000 денари

Прочитај повеќе

Балтичка „црна листа“: Литванија, Летонија и Естонија со санкции за 100 белоруски официјални лица

Слободен печат

Врховен потврди уште една одлука на Апелација: Бизнисменот Сеад Кочан останува во затвор

Слободен печат

Политичка сцена во Црна Гора: Ѓукановиќ ќе предложи мандатар до 23 октомври

Слободен печат

Рангелова: Ја докажав правдата, сега може слободно да се пресметам со тие што ме обвинуваа

Слободен печат

Димитров: Mеѓувладина конференција до крајот на годината, за зајакнување на кредибилитетот на ЕУ во регионот

Слободен печат

Маските од денеска се задолжителни на јавни места во Минхен, казни од 250 евра за непочитување

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две починати лица, 152 нови пациенти и 126 оздравени од ковид-19 во земјава за изминатото деноноќие

Слободен печат

Холштајн: Сакаме првата Меѓувладина конференција да се одржи за време на германското претседателство со ЕУ

Слободен печат

Хрватска останува на словенечката листа на епидемиолошки небезбедни дестинации

Слободен печат

ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ НА ДЕЛО: Тројца полицaјци претепаа Роми во Битола (ВИДЕО)

В.Т.

ЕУ бара решителна борба против ковид-19 во вториот бран за да се избегне реприза на првиот

Слободен печат

Мицотакис со видео-порака до граѓаните: Целосен карантин не е опција

Слободен печат