Две силни експлозии во Бејрут, има и повредени под урнатите згради (ВИДЕО)

Се верува дека има повредени затрупани под урнатините.

Главниот град на Либан, Бејрут го погодија две силни експлозии.

Размерите на експлозиите се видливи на снимките објавени на Твитер. Експлозијата се случила во близина на куќата на поранешниот либански премиер Саад ал- Харири, јави агенцијата Андолија.

Оштетена и куќата на Харири и уште неколку околни објекти. Од експлозијата е оштетена и зградата на Владата. Харири не е повреден и ги следи настаните.

Силната експлозија се слушна ширум градот, предизвикувајќи паника во либанската престолнина. Стаклата на прозорците на зградите и дуќаните попукале, а темен чад се надвил над градот.

Прочитајте и...  Одбележан Светскиот ден на срцето со бесплатни превентивни прегледи

Се верува дека има повредени затрупани под урнатините.

До експлозијата дошло во пристанишниот дел од градот и тоа на денешен ден кога трибуналот на ОН требаше да донесе пресуда на четворицата обвинети  за убиство во автомобил – бомба на премиерот на премиерот на Либан Рафик Харири во 2005 година.

Либанскиот министер за здравство рече дека има многу повредени. Се уште нема податоци за евентуалните загинати.

 

Прочитај повеќе

Австриската влада сака да спречи ново затворање на економијата

Слободен печат

Внимателно во сообраќајот, влажни патишта

Слободен печат

Расте државниот долг на Црна Гора: 3,664 милијарди евра или 79,54 БДП

Слободен печат

Растат тензиите меѓу Ерменија и Азербејџан во регионот Нагорно Карабах

Слободен печат

Германското разузнавање под надзор на нова комисија

Слободен печат

Американските санкции ја чинат економијата на Иран 150 милијарди долари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Нуклеарна војна не може да се добие и не треба да се води

Слободен печат

Јемен: Размена на илјада затвореници со хутите

Слободен печат

Во Романија локални избори

Слободен печат

Конференција за туризмот како предизвик на новото време

Слободен печат

Почнува бербата на јаболката во Преспанско

Слободен печат

„Прв до врв” по осми пат на Водно

Слободен печат