Во Хонгконг забранети комеморации за загинатите на Тјенанмен

Демонстрациите во Тјананмен беа задушени со сила, точниот број на загинати се уште не е познат.

Првпат во три децении, полицијата во Хонгконг забрани комеморативен собир во спомен на загинатите за време на антирежимските демонстрации на плоштадот Тјананмен во Пекинг во 1989 година, а одлуката беше објаснета со опасноста од ширење на коронавирусот.

Хонгконг и Макао се единствените делови на кинеската територија каде се одржуваат вакви комеморации, а сега има стравувања дека ќе ги нема и во Хонгконг во наредните години, бидејќи кинеските власти имаат намера да донесат закон со кој се криминализира какво било нарушување на авторитетот на Пекинг, наведува Би Би Си.

На копнениот дел на Кина, забрането е и индиректно да се спомене она што се случи во Пекинг на 4 јуни 1989 година, кога, по неколкунеделни масовни протести, демонстрациите во Тјананмен беа задушени со сила.

Прочитајте и...  Здравствен експерт: САД се наоѓаат во слободен пад, болничките капацитети го достигнуваат максимумот

Проценките за бројот на мртвите се движат од неколку стотици до неколку илјади, а кинеските власти никогаш официјално не објавија колку лица го загубиле животот во тоа време, потсетува Би Би Си. 

Прочитај повеќе

Руси и Саудијци на мета на првите самостојни британски санкции

Слободен печат

Заев му подари три знамиња на Мицкоски, од нашата држава, ЕУ и НАТО

Слободен печат

Полицајци даруваа крв, собрани 20 единици крв во Кавадарци

Слободен печат

Потенцијалниот лек за коронавирус влегува во трета фаза – ќе се тестира врз луѓе

Слободен печат

Палестинските власти се заблагодарија на сите противници на израелската анексија на Западниот Брег

Слободен печат

Николоски: Го прашувам Заев што бара Боро Марлборо секој викенд во Швајцарија со највисоки членови на неговото семејство?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Супер дедо од Индија го победи коронавирусот на 104 години – пред 100 години ја преживеал шпанската треска

Слободен печат

Заев за прочистување на правосудството, Мицкоски за ветинг на политичарите

Слободен печат

Кенија: Демонстранти запалиле полициска станица заради убиство на продавач

Слободен печат

Лукаревска: Со години лажеа дека тече мед и млеко, не смееме да заборавиме како владееше ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Спасовски од Ѓорче Петров: Ќе живееме како европски граѓани со европски плати

Слободен печат

Шилегов го победи коронавирусот, од утре се враќа на работните обврски

Слободен печат