17.8 C
Скопје

Во Германија поднесена тужба поради наводна тортура од режимот на Лукашенко

Тужбата е поднесена поради полициската репресија иницирана од белорускиот режим летото 2020 година, по реизборот на Лукашенко.

Десет противници на режимот на белорускиот претседател Александар Лукашенко поднесоа жалба до Германија за наводни дела „тортура” извршени од тој режим, соопшти денеска германското Федерално обвинителство.

Тужбата е поднесена поради полициската репресија иницирана од белорускиот режим летото 2020 година, по реизборот на Лукашенко.

Тужителите се повикуваат на дела на „државна тортура”, што може да биде предмет на кривично гонење од германското судство, во рамките на универзалната надлежност за злосторства против човештвото и системската политика на репресија.

Делата на наводната тортура се однесуваат, како што е наведено во тужбата, на „неосновано апсење, тортура и лошо постапување при притвор … физичко насилство, понижување, закани и навреди”.

Поврзани вести

Шведскиот премиер соочен со гласање за недоверба

Слободен печат

Папата повика на воспоставување хуманитарни коридори во Мјанмар

Слободен печат

ФОТО | Црн Дрим во Струга стана син

Слободен печат

Две лица загинаа во соoбраќајка на патот Штип-Крупиште

Слободен печат

Трагедија на Паличко Езеро: Се удавил маж, телото сѐ уште не е пронајдено

Слободен печат

Локализиран е пожарот во близина на „Слобода“, нема повредени

Слободен печат

Остави Коментар