Во Битола фатен педофил избеган од „Идризово“, осуден на 12 години затвор

Осуден силувач на дете помало од 14 години, кој бил во бегство од „Идризово“, каде лежел казна од 12 години затвор, попладнево е уапсен во Битола, соопшти полицијата.

„Денеска (27.01.2023) во 15.30 часот на ул.„Козјак” во Битола, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода Е.К.(29) од Дебар. Тој бил осуден на 12 години казна затвор за сторено кривично дело по член 188 од Кривичниот законик (Полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години), а бил баран по распишана централна потерница врз основа на наредба на Казнено-поправната установа Затвор Идризово за доиздржување три години и 11 месеци од казната“, се вели во соопштението од МВР.

Осуденикот ќе биде предаден во затворот за доиздржување на казната.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот