Во 2022 година Ѓоковиќ стигна до уште еден голем рекорд

Фото: EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

Сезонава Новак Ѓоковиќ освои само еден Грен Слем трофеј, но не играше и на два големи трунири. Меѓутоа тоа не беше пречка за Ѓоковиќ да дојде до уште еден голем резултат во кариерата.

Ѓоковиќ летото го освои Вимблдон и стана првиот тенисер кој освоил два различни Грен слема седум или повеќе пати.

Во својата колекција Ѓоковиќ има девет пехари од Австралија Опен и седум од Вимблдон, со ваков успех не може да се пофали ниту еден друг тенисер.

Во женска конкуренција само две тенисерки успеале да дојдат до таков резултат. Хелен Вилс Муди освои осум трофеи на Вимблдон и седум на УС Опен, додека Серена Вилијамс има по седум трофеи на Австралија Опен и Вимблдон.

Со годината која следи Ѓоковиќ може да го зголеми рекордот ако го повтори успехот на Вимблдон.

Видео на денот