ВИДЕО: Во Саудиска Арабија паѓаат глави, јавните егзекуции прераснаа во безмилосно убивање откако Бин Салман седна на тронот

Егзекуција во Саудиска Арабија / Илустрација Фото EPA/ABIR ABDULLAH

Бруталните егзекуции во средновековен стил се со несмалено темпо во Саудиска Арабија по наредба на престолонаследникот Мохамед бин Салман, при што активистите пријавуваат десетици обезглавувања и распнувања дневно и ги нарекуваат „немилосрдно убивање“.

Саудиските власти погубија стотици луѓе од почетокот на мандатот на принцот престолонаследник во 2015 година. Амнести интернешнел е немоќна да одговори на  застрашувачкото непочитување на правото на живот и слобода од страна на Кралството.

И покрај ветувањето на Бин Салман дека ќе ја ограничи смртната казна, бројот е речиси двојно зголемен откако тој дојде на тронот, според невладината организација Reprieve, објавува Дејли Мејл.

Бројките говорат сами за себе бидејќи од 2010 до 2014 година имало во просек по 70,8 егзекуции годишно, но од 2015 до 2022 година егзекуциите достигнале 129,5 годишно – што е зголемување за 82%.

Минатата година, 172 лица беа осудени на смрт, и покрај новите ветувања на Бин Салман за намалување на смртната казна.

Саудиска Арабија дури обезглавила 81 лице во еден ден во март 2022 година, како дел од 193-те егзекуции кои Амнести интернешнел соопшти дека се случиле во земјата – и покрај тоа што властите велат дека имало само 147.

Онаму каде што запира логиката, започнуваат јавните егзекуции

Поголемиот дел од државните егзекуции во Саудиска Арабија сè уште се извршуваат со обезглавување со меч, со распнување, па дури и со каменување.

Отсекувањето глави го врши само Саудиска Арабија и Талибанците и може да се користат за различни злосторства како што се убиство, напуштање на исламот, хомосексуалност, вештерство или дури и војна против Бога.

Смртната казна традиционално се изведува на јавниот плоштад во петок по молитвата за да се привлече публика и да дејствува како предупредување за другите. Саудискиот државен џелат Мохамед Саад ал Беси претходно детално опиша како точно се извршуваат овие брутални убиства, најчесто со еден од неговите мечеви, а понекогаш и со пиштол.

Застрашувачки е тоа што оние што се убиваат со обезглавување воопшто не се запрепастени – но Ал Беси тврдеше дека ако правилно си ја врши работата, тие што се пред него нема долго да страдаат.

„Ако си дозволам да чувствувам милост или сочувство за личноста што ја погубувам, тој нема да умре при првиот удар. Тој ќе страда. Ако моето срце е сочувствително, раката пропаѓа. Може да бидат потребни два, три, четири или дури пет удари. Бог знае колку. Можеби нема ни да умре“, рече џелатот во интервју за либански телевизиски канал.

62-годишникот рекол дека морал да обезглави некои свои пријатели во минатото, но ладно изјавил дека „сами си го довеле тоа“.

Тој рече дека додека затворениците да пристигнат на плоштадот за егзекуција – оној во центарот на главниот град Ријад и локално познат како плоштадот Чоп Чоп – „нивните сили се снемале пред тој да ги обезглави“ .

Ал Беси рече дека тој исто така врши ампутации на екстремитетите, казна што Куранот ја пропишува за крадците. Ампутира рака или рака и нога, за што осудениот применува само локална анестезија.

„Јас користам специјален остар нож, а не меч. Кога отсекувам рака, ја отсекувам на зглобот. Ако е нога, надлежните ја одредуваат точката од каде ќе се изврши ампутацијата“.

Семејна традиција да се биде џелат

Џелатот е татко на седум деца и често го вклучува своето семејство во „работата“, барајќи од своите деца да го изберат мечот што ќе го употреби.

Тој рече дека е горд што неговиот син оди по неговите стапки додека тренира да стане следен џелат, нешто што самиот го направи кога ја презеде позицијата што ја остави неговиот татко.

Ал Беси за Arab News зборуваше за неговата прва егзекуција во 1998 година, за која го употребил мечот на неговиот татко:

„Злосторникот беше врзан и со врзани очи. Со еден удар на мечот му ја отсеков главата. Главата се стркала метри подалеку. Многу луѓе се онесвестуваат кога гледаат егзекуција. Не знам зошто доаѓаат и гледаат ако не можат да го издржат тоа“.

Тој признава дека се онесвестил кога ја видел својата прва егзекуција како мало дете.

„Првото нешто што ми падна на ум кога луѓето зборуваа за егзекуции беше стомакот. Сакав да го видам. Така дојдов и јас, и само што татко ми го погубуваше човекот, јас истрчав да го видам стомакот, но се што видов беше главата на човекот како лета, а каде што беше вратот, имаше еден вид бунар“, рече тој, додавајќи дека тоа било последното нешто што го запамтил пред да онесвести.

„Се разбудив во автомобилот на пат кон дома. Навечер се обидував да спијам, но не можев. Имав кошмари, но само еднаш. Потоа се навикнав на тоа“.

Саудиските власти сметаат дека егзекуциите се неопходни за „да се одржи јавниот ред“ и се компатибилни со нивното толкување на шеријатот, исламскиот правен кодекс заснован на учењата на Куранот.

Во 2022 година, кога Саудиска Арабија ја изврши најголемата масовна егзекуција во својата историја, убивајќи 81 маж во еден ден за терористички престапи, државната телевизија на земјата соопшти дека криминалците, вклучително и членовите на Ал Каеда, „ги следеле стапките на сатаната“.

Државната новинска агенција на Саудиска Арабија ги објави егзекуциите, велејќи дека меѓу нив има луѓе „осудени за различни злосторства, вклучително и убивање на невини мажи, жени и деца“.

Вкупно 73 Саудијци, седум Јеменци и еден Сириец, од кои некои се членови на Ал Каеда, групата Исламска држава и поддржувачи на јеменските бунтовници Хути загинаа во масовната егзекуција на 12 март 2022 година.

Бројот на егзекутираните го надмина дури и бројот на масовната егзекуција во јануари 1980 година, каде што 63 милитанти загинаа откако беа осудени за преземање на Големата џамија во Мека, најсветото место на исламот, во 1979 година, најлошиот милитантен напад кој некогаш бил цел во кралството.

Додека саудиската новинска агенција во минатото најавуваше егзекуции, активистите за човекови права веруваат дека бројот на непријавени егзекуции е многу поголем.

Друг случај кога повеќе лица беа егзекутирани во ист ден се случи во 2019 година, кога беа убиени 37 лица осудени за „терористички дела“.

Дури се случуваат и распнувања

Во особено грозоморно прикажување крв, еден затвореник, наводно, бил распнат – како казна резервирана за она што саудиските власти го сметаат за многу сериозни престапи – а друг, за кој се вели дека е „екстремистички терорист“, бил обезглавен и бил поставен на колец.

Распнувањето се случува јавно по егзекуцијата, при што често се става отсечена глава до телото како пречка за другите.

Слика која кружи на социјалните мрежи се чини дека покажува пет тела кои висат од хоризонтален столб виснати меѓу два кранови.

Телата припаѓале на банда од пет разбојници, кои биле јавно обезглавени пред нивните тела да бидат кренати во воздух, каде што останале со денови.

Друга слика покажува жена облечена во црно, која четворица саудиски полицајци ја држат на страна на јавен пат, откако беше осудена за убиство на нејзината пасторка. Го извршиле обезглавувањето, додека таа викала: „Јас не го направив тоа“.

Во уште една сцена со обезглавување, џелатот, облечен во бели облеки што обично ги носат Саудијците, го крева својот закривен меч над главата и го спушта со едно движење.

Само оваа недела Саудиска Арабија објави дека во вторникот погубила седум лица за „терористички“ дела, што е најголем број во еден ден откако во март 2022 година беа егзекутирани 81 лице.

Националноста на седумте егзекутирани во вторникот не беше откриена, но имињата а нивните титули укажуваа дека се Саудијци.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот