9 C
Скопје

ВИДЕО | Василев од Комисијата за антидискриминација: Да поставиме професионални стандарди од кои граѓаните ќе можат да бидат задоволни

Комисијата од оваа година ќе биде професионално тело, не како што беше претходно. Ние како комисионери секој ден ќе одиме стандардно на работа и ќе очекуваме претставки во поглед на дискриминацијата, но мора да нагласам и дека по службена должност може да направиме увид во простории и документација онаму каде што имаме сомнеж, изјави во Утрински брифинг Кире Василев, член на новата Комисија за антидискриминација.

– Граѓаните можат да поднесат претставка лично, писмено или усно, исто така може да ги застапува и фондација, невладина организација или синдикат. Граѓаните можат да поднесат и судска тужба, преку парничка постапка ќе се одлучува нивниот случај. Она што е битно е тоа дека и пред Комисјата и пред судот претставките одат на државниот буџет, значи не на личниот буџет, така што ги охрабруваме граѓаните да се обратат кај Комисијата, вели Василев.

Прочитајте и...  Швајцарците ја изгласаа забраната за покривање на лицето на жената

– Волјата на државата за конечно да воспостави Комисија на професионални основи резултираше со тоа да се одвои посебна ставка од буџетот и тоа е одлично. Со финансии сме горе-доле покриени. Она што е наша интенција е да поставиме професионални стандарди од кои граѓаните ќе можат да бидат задоволни и да воспоставиме една институција која ќе има збор во нашето општество и ќе се бори против дискриминацијата на сите основи, смета Василев.

Целиот разговор со Василев погледнете го во видеото:

Поврзани вести

Британскиот премиер на средба со американскиот специјален пратеник Кери за климатските промени

Слободен печат

Евростат: Платите на жените во ЕУ за 14 отсто пониски од платите на мажите

Слободен печат

Протестен марш за „Јавна соба“: Држава што не постапува е држава што силува

Михаило Донев

Шахпаска: Со заедничка работа ќе постигнеме социјална кохезија во пост-кризниот период кој следува

Слободен печат

Груби: Успешните жени на нашите заедници се пример за општеството

Слободен печат

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и Охрид

Слободен печат

Остави Коментар