17 C
Скопје

ВИДЕО: Неверојатната тројка на Димитријевиќ во изборот на ФИБА!

Ненад Димитријевиќ без сомнение се очекува и во иднина да биде еден од главните носители на играта во најдобрата македонска репрезентација.

Новиот доказ дојде од Перм каде што се одржуваа квалификациите за пласман на следното Европско првенство, иако не успеаја на крајот играчите на Александар Тодоров да ја остварат целта.

Членот на шпанскиот клуб Хувентуд беше еден од нашите најдобри кошаркари во Перм, стигна до просек од 18,4 поени по меч, доволно да биде рангиран на осмата позиција на најдобрите стрелци.

Исто така младиот бек кој вчера го прослави 23 роденден, се наоѓа на деветтата позиција во категоријата на најдобри додавачи во овие квалификации. На пет средби (не играше само на првото гостување во Перм, против Русија), запиша 28 асистенции или со просек од 5,6 додавања по натпревар.

Прочитајте и...  Вакцината „Спутник В“ наскоро ќе се произведува во Србија, Иран и Италија

Покрај тоа ФИБА ги избра најдобрите 10 потези од шестата рунда, а меѓу нив се наоѓа и неверојатната тројка од пола терен на Димитријевиќ што беше како најава за победата против Италија:

Поврзани вести

Пандев: Би ги дал сите мои трофеи за да одам на Европското првенство

Слободен печат

ВИДЕО: Отказ за судијата кој не го призна голот на Роналдо против Србија!

Слободен печат

Блажевска Еминова со норма за учество на Европското и Светското младинско првенство во пливање

Слободен печат

ВИДЕО I Денот кога мамбата се одјави и го одигра последниот натпревар во НБА

Слободен печат

Федерер се откажа од Мастерсот во Рим

Слободен печат

Реал и Манчестер јунајтед на лето ќе се тепаат за српски репрезентативец

Слободен печат

Остави Коментар