ВИДЕО: Нетанјаху прв ја прими вакцината против ковид-19 во Израел

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху беше првиот во Израел кој вечерва, во медицинскиот центар на болницата „Тел Хашомер” во Рамат Ган, близу Тел Авив, се вакцинираше против новиот коронавирус со вакцината развиена од американската компанија „Фајзер”.

Постапката во живо ја емитуваше државната телевизиска и радио компанија Кан.

Постапката за вакцинација „беше спроведена во живо, пред камери, за да може премиерот да биде пример за да ја инспирира пошироката јавност да се вакцинира”, соопшти кабинетот на израелскиот премиер.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот